Sözcü Plus Giriş

ORDU’da renkli kıfayetler bir grup kadın, kentte bisiklet kullananların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla yaklaşık 10 kilometrelik turda pedal çevirdi.
Sosyal medya üzerinden örgütlenen bir grup kadın, Ordu’nun merkez Altınordu İlçesi'nde bulunan İlkadım Anıtı önünde toplanarak 2013 yılında düzenlenen 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' ve 'Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'ne destek amacıyla bir araya geldi.
Etkinliğin Türkiye genelinde her ilde aynı anda düzenlendiğini belirten Ordu’da ki organizasyon sorumlusu Meryem Engin, "Süslendik. Çünkü dikkat çekmek istiyoruz. Bisiklet aynı zamanda bir ulaşım aracı olsun diye buradayız. Yaşamın bir parçası olsun istiyoruz. Eğer uygun bisiklet politikaları olursa işe veya ulaşacağımız yerlere kolayca bisikletle gidebiliriz. Günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar korkmadan, çekinmeden bisikletlerimizle yollarda olmalıyız. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan 'Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'nü vurgu yapmak için buradayız. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Kadın korkmadan dilediği kıyafetle yollarda olmalı. Karadeniz’in bir parçası olan Ordu’nun da haberi olması için bu etkinliği yapıyoruz" dedi.
İlkadım Anıtı’ndan başlayıp sahil boyunca devam eden bisiklet turu etkinliğine destek bazı erkeklerde destek verdi. Bazı kadınlarda çocuklarıyla etkinliğe gelerek pedal çevirdi. Yunus polis ekipleride etkinlikte yer alarak yol güvenliği sağladı.

DHA