Sözcü Plus Giriş

Ordu Haberi: Ordu’dan İtalya’ya fındık tepkisi

Ordu’dan İtalya’ya fındık tepkisi

Güncellenme: 10:13, 20/10/2016
Ordu’dan İtalya’ya fındık tepkisi

ORDU Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Türkiye’nin fındık üretiminde tek başına dünya birincisi olduğunu belirterek, İtalya Tarımcılar Derneği’nin Türk fındığında sağlığı tehlikeye sokacak maddeler olduğunu iddia etmesinin altında büyük bir oyun olduğunu söyledi.
Dünya fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini tek başına sağlayan Türkiye’de yılda ortalama 450 bin ile 600 bin ton arasında fındık üretiliyor. AB ülkeleri, Asya, Orta Doğu, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Uzak doğu, Pasifik ülkeleri gibi 100’den fazla ülkeye yılda 240 bin ton fındık ihracatı yapan Türkiye, bu ihracattan yaklaşık 3 milyar dolar döviz girdisi sağlıyor. 400 bin kayıtlı fındık üreticisinin olduğu Türkiye’de 2 milyon kişi geçimini fındıktan sağlarken, İtalyan Tarımcılar Derneği Coldiretti tarafından hazırlanan 'en tehlikeli ithal gıda maddeleri' listesinde Türk fındığını, kansorojen aflatoksin maddesi içerdiği gerekçesiyle ilk sırada yer alması tepkilere neden oldu.
'İTALYA’NIN TÜRK FINDIĞINA RAKİP OLMA ŞANSI YOK'
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, Türkiye’nin fındık üretiminde tek başına dünya birincisi olduğunu, İtalya Tarımcılar Derneği’nin Türk fındığında sağlığı tehlikeye sokacak maddeler olduğunu iddia etmesinin altında büyük bir oyun olduğunu vurguladı. Dünyanın en kaliteli fındığının Türkiye’de yetiştirildiğini ve Türkiye’nin 100’den fazla ülkeye fındık ihracatı yaptığını hatırlatan Uğur Cörüt şöyle konuştu:
"Böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Türk fındığının kalitesi ortadadır. Bunlar Türk fındığı üzerinde oynanan oyunu açıkça gösteriyor. İtalya’da bir aflatoksin meselesi var, bu aflatoksinin Türk fındığı üzerinde oyun oynandığının bir göstergesidir. Türkiye’nin yılda 500- 600 bin ton rekoltesi vardır. İtalya’nın ise 125 bin ton civarında. İtalya’nın Türk fındığana rakip olma şansı yok, en kaliteli fındık Türk fındığı. Fındığın üzerinde oyun oynamak isteyen tekelci bir firmanın o ülkeyle bağlantısı var. Bu yüzden bunlar Türk fındığını ucuz alıp yurt dışına çıkardıktan sonra fiyatını yükseltip ekstradan kazanç elde etmek istiyorlar."
'TÜRK FINDIĞINI UCUZA ALMAK İÇİN'
Fındık üreticilerinin daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Uğur Cörüt şunları söyledi:
"Üreticimiz fındığını pazara indirirken azar azar indirsinler ve emanete fındık bırakmasınlar. Emanet fındık sürekli fındığın fiyatını düşürmekte. Fındıkları naylon çuvallarda değil, küt çuvallarda saklayarak korusunlar. Türk fındığı kaliteli ve randımanı yüksek bir fındık. Gürcistan’da, Azerbaycan, İspanya ve İtalya’da fındıkların randımanı düşük ve kalitesiz.Türk fındığının yükselişini, kalitesini çekememezlikten ve Türklerin fındığını ucuz tarifeli yemenin peşindeler. Haftabaşından beri fındık yükselişte, çünkü rekolte düşük. Yapmış olduğumuz çalışmalar ve aldığımız bilgilere göre, gelecek yılda rekoltenin düşük olacağı gözüküyor. Elde fazla eski fındık kalmadı, şuanda yeni fındık var ve buna rağbette var. Avrupa’nın da fındığa ihtiyacı var, fındığa çok ihtiyacı olduğundan Türk fındığını ucuza almak için aflatoksin hikayeleri uyduruyorlar."
Ordu Ticaret Borsası’nda ise yüzde 50 randımanlı kabuklu fındık 11 TL’den işlem görüyor.

 

DHA