Sözcü Plus Giriş

Ankara Haberi: Orgeneral Hulusi Akar : TSK her türlü vazifeyi içindeki hainler temizlendikçe daha da güçlenerek büyük bir başarıyla yerine getirmektedir

Orgeneral Hulusi Akar : TSK her türlü vazifeyi içindeki hainler temizlendikçe daha da güçlenerek büyük bir başarıyla yerine getirmektedir

15:45 -
Orgeneral Hulusi Akar : TSK her türlü vazifeyi içindeki hainler temizlendikçe daha da güçlenerek büyük bir başarıyla yerine getirmektedir

GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Fırat Kalkanı Harekatı’na ilişkin Türk Silahlı Kuvvetleri'nin gücünü yasalardan aldığını vurgulayarak, "TSK ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hiçbir başka ülkenin toprağında gözü yoktur. Sadece ve sadece meşru müdafaa hakkımızı kullanarak güvenliğimizi sağlamak istiyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri, kendisine tevdi edilen her türlü vazifeyi içindeki hainler temizlendikçe daha da güçlenerek, büyük bir başarıyla yerine getirmektedir" dedi.19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı Karargahı'nda tören düzenlendi. Törende Kore Savaşı, Kıbrıs Barış Harekatı ve terörle mücadele harekatının yanı sıra Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında yaralanan bazı gaziler de yer aldı.Törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve eşi Şule Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal ve eşi Leyla Ünal, Genelkurmay 2’nci Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Yaşar Güler, komutanlar ve çeşitli rütbedeki askerler katıldı.

Törende konuşan Orgeneral Akar, şehitlere ve gazilere olan vefanın hiçbir zaman eksilmeden devam edeceğini söyledi.

Akar şöyle konuştu:  "Milli birliğimizi ve bölünmez bütünlüğümüzü hedef alan bütün terör örgütlerine karşı ordu millet kaynaşmasının en güzel örneği olan ve aynı zamanda 'Peygamber ocağı' olarak anılan Türk Silahlı Kuvvetleri, sivil asker aynı amaca yönelik olarak büyük bir uyum ve koordinasyon içerisinde jandarma, polis ve korucularımızla omuz omuza, bayraklaşan vatan topraklarında bir tek terörist dahi kalmayıncaya kadar mücadeleye devam edecektir.  Bu mücadele yoğun şekilde kahramanlık ve fedakarlıkla sürdürülüyor.  Menfur 15 Temmuz girişiminden kısa bir süre sonra, çok kısa süre sonra başlayan Fırat Kalkanı Harekatı, hudutlarımızın ve komşu ülke insanlarıyla birlikte milletimizin güvenlik ve huzuru için hayati öneme haizdir. Bu harekat meşru müdafaa hakkımıza dayalı olarak icra edilmektedir. Çeşitli zamanlarda çeşitli yerlerde çok değişik yorumlar yapılmaktadır. TSK'nın ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin hiçbir başka ülkenin toprağında gözü yoktur. Sadece ve sadece meşru müdafaa hakkımızı kullanarak güvenliğimizi sağlamak istiyoruz.  Aynı zamanda cennet vatanımızın dört bir köşesinde, kara sularımıza ve gök kubbemize Cumhuriyetimizin imzasını atan TSK, gücünü yasalardan ve asil Türk milletinin sevgi ve gönlünden almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri yine kendisine tevdi edilen her türlü vazifeyi içindeki hainler temizlendikçe daha da güçlenerek büyük bir özveri ve başarıyla yerine getirmektedir. Sınırlarımız içerisinde bölücü terör örgütüne karşı ülkemizde huzur ve güvenliğin sağlanması amacıyla, son terörist de etkisiz hale getirilinceye kadar Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir. Her zaferin mayası sendedir' övgülerine mazhar olan TSK'nın kahraman mensupları tarafından tek bir masum vatandaşımızın kılına dahi zarar vermeden büyük bir azim ve kararlılıkla, büyük bir dikkat ve hassasiyetle terörle mücadele harekatı, diğer taraftan sınır ötesinde ise öncelikle hudutlarımızın güvenliği başta olmak üzere bölgenin huzuru ve yerlerinden edilmiş insanların yurtlarına kavuşması amacıyla Fırat Kalkanı Harekatı sürdürülmektedir."

Milletin, dünyanın cennet köşelerinden biri olan vatan coğrafyasında birlik, bütünlük, kardeşlik duygularıyla başı dik olarak yaşadığını belirten Akar, bunun için bayrak, vatan, millet ve yüce değerler uğrunda canlarını feda eden şehitler ve aynı değerler için canlarını koyan kahraman gazilere borçlu olunduğunu söyledi.

Yurt içinde terörle mücadele harekatının, sınır ötesinde ise hudutların güvenliği başta olmak üzere bölgenin huzuru ve yerlerinden edilmiş insanların yurtlarına kavuşması için Fırat Kalkanı Harekatı'nın sürdürüldüğünü hatırlatan Orgeneral Akar, yurt içinde icra, yurt dışında ise destek kapsamında sürdürülen bu faaliyetlerde zaman zaman şehit olanların ve yaralananların bulunduğunu söyledi. Bundan duydukları üzüntüyü dile getiren Akar, şöyle konuştu:  "Aziz şehitlerimizin ailelerine yaptığımız ziyaretlerin tamamında şehit ailelerinin vakur ve metin duruşları, onlara olan saygımızla mücadele azim ve kararlılığımızı da daha da artırmaktadır. Kahraman gazilerimize hasta yataklarında yaptığımız ziyaret sırasında çok değişik, muhteşem, özel sahnelerle karşılaşmaktayız. Gerçekten bunları kelimelerle ifade etmek mümkün değil. Bir tarafta Yarbay Yakup, diğer tarafta Astsubay Osman, diğer tarafta Er Mehmet, hakikaten onların anne babalarının gösterdikleri metanet, sabır bizlere ders niteliğinde. Bunlardan birini unutmak mümkün değil, bir ramazan gününde yaptığımız ziyaret sırasında her tarafı yanmış, yara bere içinde 38 günden beri yatan bir uzman çavuşumuzun annesi bizim ziyaretimizin sonunda bizi ağlatacak şekilde, 'Komutanım haklarınızı helal edin' dedi. Bu vakur duruş, bu ruh hali gerçekten inanılmaz bir şey. Oğlunun o kadar acısını görüp 38 gündür başında, ona refakat ediyor, ülkesi, milleti, vatanı, bayrağı için yaptığı fedakarlık orta yerde dururken bu kadıncağız bizim ziyaretimizi o kadar nezaketle karşılıyor ki, 'Komutanım haklarınızı helal edin' diyebiliyor. Dolayısıyla bizim gücümüzü, kuvvetimizi aldığımız en temel kaynak milletimizin bize olan sevgisi, güveni, asaleti, kahraman ve fedakar duruşu."

Türk milletinin bir ferdi, birlik, beraberlik ve gücünün timsali olan TSK'nın bir mensubu ve gazi ordunun bir komutanı olarak gazilerle ne kadar övünse az olacağını bildiren Akar, gazilere şöyle seslendi:  "Devletimizin bekası, milletimizin güvenliği uğruna yüksek sorumluluk bilinciyle alınlarınıza yansıyan çizgiler birer şeref madalyası gibi, bedenlerinize aldığınız yaralar yalnız kişisel kahramanlıklarınızı gösteren, onların göstergesi olarak kalmamış aynı zamanda asil Türk milletinin tarihine şan ve şeref kazandıran kutsal nişaneler olmuştur. Bunlar bugün ve yarın daima kitaplarda, sözlerde, alıntılarda daima hatırlanacaktır. Sizlerin sergilediği fedakarlıklar, örnekleri başka milletlerin tarihinde pek rastlanmayan Türk milletinde ise sıkça şahit olunan kahramanlıklardır. Çok ciddi sıkıntılar yaşamanıza rağmen içinden çıktığınız yüce milletimiz gibi vakur ve metin bir duruş sergileyerek ne kadar güçlü ve inançlı olduğunuzu gösterdiniz, göstermektesiniz."

15 TEMMUZ GAZİLERİ DE KATILDI

Genelkurmay Karargahı Atatürk Sitesi Salonu’ndaki törene iç güvenlik harekatında gazi olan polis, korucu ve askerlerin yanı sıra, Kore ve Kıbrıs gazileri ile 15 Temmuz darbe girişiminde gazi olan, asker, polis ve siviller katıldı.

15 Temmuz darbe girişimi gazilerinden Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın koruma müdürü Piyade Yüzbaşı Burak Akın, Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksallı’nın yakın koruması ve Kobra helikopterlerin açtığı ateş sonucu sol bacağı koparak gazi olan Uzman Çavuş Osman Gül, daha öncede Şırnak Cudi Dağı’nda 2012 yılında gazi olan ve göreve dönerek Özel Harekat Polislerine eğitim veren Erol Ay 15 Temmuz’da da Gölbaşı Özel Harekat Müdürlüğü’nde ikinci kez yarandı, ve yine 15 Temmuz’da gazi olan polis ve sivillerde törene katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması sonrasında Prof. Dr. Hakan Uzun, "Gaziliğin Türk tarihindeki önemi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk" konulu konferans verdi.

Konferanstan sonra Van'ın Başkale ilçesinde PKK tarafından döşenen mayına basıp 2 ayağını kaybederek ağır yaralanan Yarbay Serhan Avara'nın hayatının anlatıldığı "Yüreğimdeki Güç" isimli kısa film gösterildi. Filmin ardından salonda bulunan Yarbay Avara katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Avara’nın duygulanarak gözyaşı döktüğü görüldü.

Kore Savaşı gazisi 89 yaşındaki Muharip Gazi Emekli Yüzbaşı Ali Cengiz Türkoğul, yaptığı konuşmada, devletin asla bölünmeyeceğini, bunun için yeniden savaşmaya hazır olduklarını belirtti. Türkoğul, "Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar iç ve dış tehditlere maruz kalmıştır bugün de bu tehditlerin artarak devam ettiğini görüyoruz. Vatanımızın bölünmez bütünlüğünün, milletimizin birliğinin ve bekasının bozulmasına ceddimiz müsade etmedi, bizler müsade etmiyoruz, bizden sonraki nesiller de müsade etmeyecektir" dedi.

MEHTERANLI GÖSTERİ

Törende şiir dinletisinin yanı sıra Türk Silahlı Kuvvetleri Armoni Mızıkası ile Türk Silahlı Kuvvetleri Mehteran Birliği mini konser verdi.

Orgeneral Akar, gazi ve yakınlarına çeşitli hediyeler verdi. Orgeneral Akar ve beraberindeki komutanlar, törenin ardından Mehmetçik yemekhanesinde davetli gaziler, generaller, amiraller, erbaş ve erlerle birlikte karavana yemeği yediler.

GAZİLER DUYGULARINI ANLATTI

Tören öncesi yurdun dört bir yanından gelen 39 gazi ile yakınları basın mensuplarına duygularını anlattı. FETÖ'nün darbe girişi sırasında Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak'ın koruma müdürlüğünü yapan ve Genelkurmay Karargahında darbe girişimine katılan askerler tarafından iki bacağından vurulan Yüzbaşı Burak Akın, 15 Temmuz gecesi Orgeneral Çolak'ı korumaya çalışırken yaralandığını belirtti.

Akın, Kendisini üniforma giyen hainlerin vurduğunu belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu darbe girişimine karşı olduğunun örneklerinden biriyim" vurgusunu yaptı. Orgeneral Çolak'ın karargaha girişinde derdest edilmesine engel olmaya çalışırken bir bacağından vurulduğunu, yerde emeklediği sırada darbe girişimine katılanların başına doğrulttukları tüfeği tekrar ateşlediğini dile getiren Yüzbaşı Akın, merminin sol bacağına isabet ettiğini anlattı.

Tedavisinin tamamlandığını ve yeniden görevinin başına döndüğünü aktaran Akın, tanıdığı kişiler tarafından vurulduğunu ve fiziksel olarak tamamen iyileştiğini belirtti.

TÜMGENERAL ZEKAİ AKSALLI’NIN KORUMASI UZMAN ÇAVUŞ GÜL

Darbe girişiminin olduğu gece Özel Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'yı korumakla görevlendirilen, bulunduğu araca askeri helikopterden açılan ateş sonucu vurulan ve sol ayağını kaybeden Uzman Çavuş Osman Gül ise Kara Kuvvetleri Komutanlığının önündeyken araçlarının saldırıya uğradığını belirtti. Aynı görevin yeniden verilmesi durumunda tekrar gözünü kırpmadan yerine getireceğini ifade eden Gül, kendisini hainlerin vurduğunu dile getirdi. "Hainin askeri, sivili, teröristi yok, hain her zaman haindir" diyen kahraman gazinin kızları ise babalarıyla gurur duyduklarını söyledi.

POLİS MEMURU TERZİ

Darbe girişimine katılan pilotların kullandığı savaş uçağının bombaladığı Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Daire Başkanlığında yaralanan polis memuru Selmani Terzi ise teçhizatlarını aldıklarını ve çıkmaya hazırlandıkları sırada vurulduklarını belirtti. Gazi polis memuru Terzi, "Devletimiz çok şükür bu belayı atlattı" diye konuştu.DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more