Sözcü Plus Giriş

GEBZE- Orhangazi- İzmir Otoyolu'nun en önemli geçişi olan İzmit Körfezi'ni birbirine bağlayan Osman Gazi Köprüsü'nde açılış için tüm hazırlıklar tamamlandı. Köprü, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla ulaşıma açılacak. Açılışta 10 bin kişiye iftar verilecek.
433 kilometrelik Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi'nin en önemli geçişi olan Osman Gazi Köprüsü'nde açılış için tüm hazırlıklar tamamlandı. 39 ayda yapımı tamamlanan 2 bin 682 metre uzunluğunda, 35 metre 93 santim genişliğindeki Osman Gazi Köprüsü bin 550 metre orta açıklığı ile dünyanın en büyük orta açıklığa sahip 4'üncü köprüsü olacak. Japonya'da bulunan Akashi Kaikyo Köprüsü ise bin 991 metre orta açıklığı ile dünyanın en büyük orta açıklığa sahip köprüsü unvanına sahip.
Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel, Göçay ortak girişimi tarafından yap-işlet-devret modeli ile yapılan Osman Gazi köprüsünün açılmasıyla İzmit Körfezi'nin etrafı dolaşılarak yapılan yaklaşık 2 saatlik yolculuk ile feribotla yaklaşık 1 saat süren geçiş süresi 6 dakikaya inecek. Otoyol projesinin tamamlanmasıyla mevcut güzergah 95 kilometre kısalarak İstanbul ile İzmir arasında 8-10 saat süren ulaşım 3,5 saate inecek.
Ayrıca, Osman Gazi Köprüsü yapılırken, Hersek Lagünü'nde yaşayan kuş türlerinin zarar görmemesi için ise Hersek Burnu kısmında köprüye kavis verilerek doğaya da önem gösterildi.
Köprü, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımıyla açılacak. Açılışta, 10 bin kişilik iftar verilecek. İftar için köprünün ayağının yanına masalar kuruldu. Açılışta ayrıca Dünya Motosiklet Şampiyonu Kenan Sofuoğlu 396 kilometrelik rekorunu 400 kilometreye çıkarmak için hız denemesi yapacak.

DHA