Ankara Haberi: (ÖZEL) Darbeci teğmen: Genelkurmay Başkanı'nı kurtarmaya gidiyoruz

(ÖZEL) Darbeci teğmen: Genelkurmay Başkanı'nı kurtarmaya gidiyoruz

(ÖZEL) Darbeci teğmen: Genelkurmay Başkanı'nı kurtarmaya gidiyoruz

 15 Temmuz'da darbe girişimine katılan bir teğmen, linç edilmekten korktuğu için tankın üzerine çıkan ve darbe olduğunu söyleyen vatandaşlara "Darbe mi oluyor? Biz Genelkurmay Başkanını kurtarmaya gidiyoruz" dediği ortaya çıktı.

Ankara Gölbaşı'nda yaşayan 28 yaşındaki Samet Erdemir, 15 Temmuz'daki darbe girişiminde Özel Harekat Daire Başkanlığı'na yapılan bombalı saldırının ardından AK Parti Genel Merkezi önüne gelerek bir grupla birlikte tankın üzerine çıktı. Samet Erdemir'in tanka çıktığı andan itibaren cep telefonu kamerasına kaydettiği görüntülerde 'demokrasi' adına ölüm-kalım savaşı verildiği görülüyor. Tankın üzerindeki darbeci teğmenin linç edilmekten korktuğu için darbeden haberi olmadığı, Genelkurmay Başkanı'nı kurtarmaya gittiklerini söylediği duyuluyor. Samet Erdemir ise tankın durdurulması halinde darbeci teğmeni koruyacağı sözünü veriyor.

YAŞANAN DİYALOG

Bu sırada Teğmen ile Samet Erdemir arasında şu diyalog yaşanıyor:

Samet Erdemir: Yanlış yapıyorsunuz. Bu tank durmadan biz inmeyiz. Darbe oldu.

Darbeci Teğmen: Ben daha evden yeni geldim, yemek yiyemedim. Ne olduğundan haberim bile yok. Sen bana olayı anlat. Ne oldu darbe mi oldu?

Samet Erdemir: Evet darbe oldu. Genelkurmay Başkanının rehin almışlar.

Darbeci Teğmen: Genelkurmay Başkanını kurtarmaya gidiyoruz. Yapmayın.

Samet Erdemir: Paralelciler onu rehin aldı. Nasıl kurtarmaya gidiyorsun?

Darbeci Teğmen: Oha

TANKIN İÇİNE GİREN VATANDAŞ VURULUYORGörüntülerde aynı gruptan bir vatandaşın tankın içine girerek durdurmaya çalıştığı ancak bir süre sonra 3 el silah sesi duyuluyor. Daha sonra bu kişinin tankın içinden yaralı bir halde yukarı çıktığı, tankın üzerine yatarak yardım istediği görülüyor. Samet Erdemir bu sırada tankı kullanan askere arkadaşlarının yaralandığını söyleyerek "Durdur ineceğiz. Durdur adam vuruldu, vuruldu" diye bağırıyor.

Samet Erdemir daha sonra kayıttan çıkarak yaralıya ilk müdahaleyi yaptığını ancak Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı önüne gelince tankın üzerinden indiğini ve arkadaşlarını alamadıklarını belirtti."YARALIYA NE OLDUĞUNU MERAK EDİYORUM"

Samet Erdemir, olay anını şu şekilde anlattı: "Tankın üzerine çıktık. Müdahale etmeye çalıştık. Durdurmaya çalıştık ama durmadılar. Tankları insanların üzerine sürmeye devam ettiler. Araçları ezdiler. Etrafa ateş açmaya başladılar. Ama biz inmedik. Yeni teğmen olan askere tankı durdurması için sürekli uyarıda bulundum. Kendisi 'Biz Genelkurmay Başkanını kurtarmaya gidiyoruz. Darbe mi oluyor' diye bir ifade kullandı. Bende darbe değilse neden sivillere ateş açıldığını sordum. Tankın üzerinde 10-15 kişiyken 4 kişi kaldık. Tankın üzerinde bir yüzbaşı vardı. Eli sürekli silahına gidiyordu ya bizi vuracaktı yada başka bir şey yapacaktı. Biz onu tankın üzerinden atmayı başardık."

Samet Erdemir yaralanan kişinin hayatından endişe ettiğini belirterek şunları söyledi: "Üç el silah sesi geldi. Üzerimdekileri çıkarıp kolu ve bacağına ilk yardımda bulunup kanı durdurdum. Ama tankı durdurmadılar. İçerideki üsteğmen bize ateş etti. Tankın içi mühimmat doluydu. Yaralıyı bir an önce hastaneye götürmek için durdurmasını istedim. Tankı durdurmadı ve yaralıyı bize vermedi. Öldüreceklerdi bize. Karşımdaki bir teğmen değil de bir er olsaydı onun suçsuz olduğuna inanabilirdim. Bizi yanıltmak için her türlü yalanı söylediler. Yaralı kişiyi tanımıyorum ama onunla birlikte demokrasi için mücadele ettik. Şehitlerin resimlerine baktım ama yaralanan arkadaşı göremedim. Hayatından endişe ediyorum."

 

DHA

Loading...