Sözcü Plus Giriş

“KATI ATIK TESİSİ İZMİR'E KAZANDIRILACAK"
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, aldıkları prensip kararı gereği tüm kentlerdeki tıkanmış işleri, sorunları yapacakları dokunuşlar, müdahaleler ile çözüme kavuşturacaklarını, İzmir'de de bu yönde çalışmalara başladıklarını söyledi. Körfez Projesi ÇED raporunun onaylandığını belirten Özhaseki, mahkeme kararıyla yürütmesi duran Büyükşehir Belediyesi'nin Katı Atık Bertaraf Tesisi'nde önemli bir problem olduğunu düşünmediğini, bu tesisi İzmir'e kazandıracaklarını söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Başkan Kocaoğlu, geçmişte Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Özhaseki'nin ziyaretinden mutluluk duyduğunu söyledi. Bakan Özhaseki'nin yerel yönetimlerin sorunlarını iyi bildiğini belirten Kocaoğlu, Bakanlık döneminin İzmir için de çok yararlı olacağına inandığını belirtti.
Bakan Özhaseki, Başbakan'ın İzmir milletvekili olduğunu hatırlatarak İzmir'in şanslı olduğunu söyledi. Başbakan'ın da talimatları doğrultusunda İzmir'deki işlerle ilgili yardımcı olacaklarını belirten Bakan Özhaseki, "Bir taraftan bakanlıkla ilgili temel kararlar alırken bir de aldığımız prensip kararı neticesinde tüm şehirlerde tıkanmışlıklar, sorunlar varsa, bakanlık olarak dokunarak, müdahale edip çözüme kavuşturmak istiyoruz. İstanbul, Ankara için yapıyoruz. Bugün de İzmir'e geldik. Karabağlar ilçesinde kentsel dönüşümü başlatmak istiyoruz" dedi.
İzmir'de Büyükşehir Belediyesi ve ilçelerde dönüşümle ilgili ne kadar proje varsa inceleme, aksaklık, eksiklikleri tamamlama süreçlerini gerçekleştirip önlerini açacaklarını belirten Bakan Özhaseki, "Kentsel dönüşüm doğru yapılırsa kentleşmeye büyük faydası var. Doğru planlama yapılmaz, adil, adaletli davranılmazsa bir bela olarak karşımıza çıkar. Bakanlık olarak üzerimize düşeni yapacağız" dedi.
İzmir'de Körfez'in temizliği, rehabilitasyonu, rekreasyon alanları oluşturulması projelerinin İzmir'e değer katacağına inandıklarını belirten Bakan Özhaseki, Körfez Projesi ÇED kararını hızlandırmak, bir an önce imzadan çıkarıp müjdeli haberle İzmir'e geldiklerini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yamanlar dağı eteklerine yapmak için projelendirdiği ancak yapılması onaylanan kararla ilgili mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı verdiği Katı Atık Bertaraf Tesisi'yle ilgili de konuşan Bakan Özhaseki, "Merkezi idarenin yetkisindeki sorunlar çözüldü. Tıkanmışlıklar aşıldı. Yasal süreçle ilgili gelişme var. Birlikte takip edeceğiz. İnanıyorum ki aşacağız. İzmir'e o tesisi kazandıracağız. Orada bir problem olduğunu düşünmüyorum" dedi.

DHA