Sözcü Plus Giriş

Van Haberi: Paris Yabancı Kültürler Haftası kapsamında Türk tarihini anlatan film gösterimleri yapıldı

Paris Yabancı Kültürler Haftası kapsamında Türk tarihini anlatan film gösterimleri yapıldı

15:49 -
Paris Yabancı Kültürler Haftası kapsamında Türk tarihini anlatan film gösterimleri yapıldı

 Paris yabancı Kültürler Haftası kapsamında Yunus Emre Enstitüsü Goethe Enstitüsünde “120” adlı film ile Türk tarihinin karanlık sayfalarında kalmış olan değerlerimiz tanıtıldı, Anadolu Kültür Merkez’inde ise "Osmanlı İmparatorluğu'nun görkemi " filmi gösterildi.

Fransızca olarak gösterilen "Osmanlı İmparatorluğu'nun görkemi " Osmanlının Altı yüzyıllık öyküsü, Avrupa’nın Osmanlı İmparatorluğunu sadece oryantal cazibe merkezi olarak değil, aynı zamanda Avrupa ile etkileşim, Kanuni Sultan Süleyman ve Avrupa tarihi ile ince karışımı anlatatıldı.

Üniversite Paris II Panthéon-Assas Hukuk Fakültesi Ögretim Üyesi Anayasa Profesörü Dominique Chagnollaud ve esi. Sorbon ve Türkoloji universitesi üyelerinden bir grup ve çok sayıda konuk katıldı.

Yunus Emre Enstitüsü Goethe Enstitüsünde gösterimi yapılan “120” filmi gösterimine çok sayıda Türk ve Fransız sinema sever katıldı. Film Fransızca alt yazı ile gösterildi.

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Ahmet Bakcan” Yunus Emre Enstitüsü olarak Türk ve Fransız sinema severlere tarihimizin canlı örneklerinden olan 120 adlı filmi izlettik.İlgi çok güzeldi.Seyrettiğimiz film tarihimizin Rus ve Osmanlı savaşının Van cephesi çerçevesinde hayatlarını feda ederek cephedeki askerlere müimmat taşıyan 120 tane on iki on yedi yaş arasındaki çocukların hayat hikayelerini,mücadelelerini anlatan bir film paylaştık.

Yunus Emre Enstitüsü olarak tarihimizin bu karanlık sayfalarında kalmış olan değerlerimizi imkanlar çerçevesinde yavaş yavaş buradaki Fransa’da ki Paris’ teki bütün camiaya anlatmaya gayret edeceğiz.”dedi. 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more