Sözcü Plus Giriş

Diyarbakır Haberi: Peşmerge 3 koldan Musul'a harekat başlattı

Peşmerge 3 koldan Musul'a harekat başlattı

Güncellenme: 10:15, 20/10/2016
Peşmerge 3 koldan Musul'a harekat başlattı

IRAK'ın en büyük ikinci kenti Musul'u IŞİD'ten kurtarmak için başlatılan operasyon 4'üncü gününe girerken, Irak Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı Peşmege güçleri bu sabah 4 koldan Musul'a yönelik harekat başlattı. Operasyonun ilk gününde IŞİD'ten 9 köyü geri alan ve 200 kilometrekarelik alanı IŞİD'ten temizleyen Peşmerge güçleri bugün Tılskof, Naveran ve Başika cephelerinden zırhlı araçların desteğinde harekete geçti. Navaran'da IŞİD'in üzerlerinde uçunduğu insansız hava aracını düşüren Peşmergeler, söz konusu bölgelerde 4 köye girdiği belirtildi.
Musul'un IŞİD'ten kurtarılması için Irak ordusu ile karadan operasyon başlatan Peşmerge güçleri, 2 gün süren sessizlikten sonra bugün operasyon planı kapsamında Musul'un Tılskof, Naveran ve Başika cephelerinden harekete geçti. Peşmerge güçlerinin Navaran köyüne ilerlemesi sırasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında IŞİD'in insansız hava aracı Peşmerge birliklerinin üzerinden geçtiği sırasında, yoğun ateş altında alınarak düşürüldü. İnsansız hava aracının düşürülmesi Peşmerge birlikleri arasında sevinçle karşılandı. Düşürülen İHA'nın parçaları daha sonra operasyonu izleyen basın mensuplarına gösterildi.
Peşmerge güçlerinin Tılskof cephesinde başlattığı operasyonda ise IŞİD'in hedeflerini, tank, top ve havan atışlarıyla vuruluyor. Koalisyon uçaklarının da buradaki hedefleri havadan bombaladığı belirtildi. Bu cephede sabah saatlerinde başlayan top atışlarının yaklaşık 2 saat sürdüğü öğrenildi.
Yine Peşmerge birlikleri ve Türk askeri birliğinin de bulunduğu Başika cephesinde de harekat hazırlığı yapıldığı öğrenildi. Peşmerge güçlerinin Başika'da tüm hazırlıklarını tamamladığını, saldırıya geçmek için talimat bekledikleri belirtilirken, Başika kasabasında IŞİD’lilerin hareket halinde olduğunu, tank ve diğer zırhlı araçlarla geçişlerinin izlendiği belirtildi. Peşmerge birliklerinin söz konusu 3 cephede ilerlediği 4 köye girdiği öğrenildi.

 

DHA