Sözcü Plus Giriş

PİYANİST Tuluyhan Uğurlu, Kazakistan'ın Türkistan şehrinde bulunan Hoca Ahmet Yesevi Türbesi önünde konser verdi. Ahmet Yesevi Türbesi önündeki konserde bir ilki gerçekleştiren sanatçı, türbenin önünde bugüne kadar verilen ilk konserde Ahmet Yesevi için bestelediği eseri seslendirdi.
Ahmet Yesevi Üniversitesi'nin Türkistan Valiliği'nden aldığı özel izinle dün gerçekleşen konsere üniversite öğrencileri ve Türkistanlılar katıldı. Tuluyhan Uğurlu'nun konseri Ahmet Yesevi Üniversitesi tarafından düzenlendi. Konser sonrası KazakTürk Üniversitesi'nin Türk Rektör Vekili Mehmet Kutalmış, kısa bir konuşma yaparak, Ahmet Yesevi'nin Türk kültüründeki önemini anlattı. Bir gün önce üniversitede gerçekleşen konserle başlayan 'Yesevi Anma' programının türbe önünde verilen konserle taçlandığını söyleyen Kutalmış, konser sonunda Tuluyhan Uğurlu'ya Kazaklar'ın 2 bin yıllık geleneği olan ve en yüksek misafirlere giydirilen 'çapan'ı giydirdi.

KONSERLERİNİ TERÖR ŞEHİTLERİNE İTHAF ETTİ
Piyanist Tuluyhan Uğurlu, '2016 UNESCO Ahmet Yesevi Yılı' dolayısıyla Yesevi'nin yaşadığı Kazakistan'da gerçekleşen 3 konserini de dünyanın her yerinde kaybedilen terör şehitlerine ithaf etti. Konserlerde çok duygusal anlar yaşadığını belirten Uğurlu, duygularını şu sözlerle anlattı: "Kardeşlerimizle buluştuk. Özü, sözü doğru, atalarımızın bize miras bıraktığı tüm erdemleri değiştirmeden yaşayan, çağdaşlık yolunda hızla ilerleyen Kazak kardeşlerimizle Ahmet Yesevi'nin ışığı ile aydınlandık. Türkiye Kazakistan Büyükelçiliği, Yunus Emre Astana Türk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Astana konserim, ardından Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde verdiğim konser ve Ahmet Yesevi Türbesi önünde gerçekleşen tarihi buluşma. Bugüne kadar piyanomu Nemrut Dağı'ndan, Hattuşa'ya, Truva harabelerine kadar her yere taşımış, barış ve kardeşlik için çalmıştım. Bugün inanç, emek, barış ve sevginin merkezinde Yesevi'nin türbesi önünde düşlerimi gerçekleştirdim. Ahmet Yesevi kuşkusuz göklerden kendisi için yazdığım eseri dinlemiş sevmiş olacak ki, beni huzuruna kabul etti. Çok heyecanlı, gururlu, kıvançlıyım. Gözyaşlarımı zorlukla tutuyorum. Bu konserin Cuma gününe denk gelmesi ise ayrı bir hikmet. Türkiye'de tüm camilerde Cuma namazları kılınırken, biz Türkistan'da Yesevi Hazretlerinin huzurunda memleketimizin huzuru için, tüm insanlığın çektiği acıların son bulması için müziğin kolları arasında dualarımızı göklere gönderdik. O da kabrinden bizi dinledi. Bundan daha güzel ve anlamlı bir buluşma olur mu"

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more