Sözcü Plus Giriş

CUMHURBAŞKANI  Recep Tayyip Erdoğan'ın, genel seçimler öncesinde servisçi esnafına verdiği, 'sigarayı bırakma sözüne karşılık plaka tahdidi' vaadinin karşılık bulmadığını belirten yüzlerce servisçi, araçlarının anahtarlarını yere koyarak eylem yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önündeki Şehzadebaşı Caddesini kısa süreliğine trafiğe kapatan esnafla polis arasında yaşanan arbedede bir kadın şoför, cadde üzerine yığılıp kaldı. Aşırı sıcak altında gerçekleşen eylemden bunalan esnaflar soluğu belediyenin süs havuzunda aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 25 Mayıs 2015’te Sinan Erdem Kapalı Spor Salonunda düzenlenen ‘Türkiye Esnaf Buluşması’ toplantısında İstanbul servişcilerine ‘plakanız hayırlı olsun’ diye duyurduğu plaka tahdidi sözünün yerine getirilmesini isteyen servis esnafı, Saraçhane’deki İBB önünde eylem yaptı. Saraçhane Parkı’nda toplanan yüzlerce servis esnafı, “Sadece tahdit istiyoruz, ucube kararı istemiyoruz” yazılı t-shirtler giyerek İBB binası önüne yürüdü.

“HANIMLAR DA SİGARAYA BAŞLADI”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 'sigarayı bırakma sözü karşılığında plaka tahdidi' vaadine gönderme yapan kalabalık, “Sayın Cumhurbaşkanımız hanımlar da sigaraya başladı, İstanbul Servisçileri” yazan pankartlar taşıdı. Grup, İBB binası önüne geldiğinde “Topbaş nerede, servisçiler burada”, “İBB şaşırma, sabrımızı taşırma” diyerek slogan attı. Servis esnafına CHP İstanbul milletvekilleri Didem Engin, Onursal Adıgüzel, CHP Grup başkan vekili Ertuğrul Gülsever ve CHP’li meclis üyeleri de destek verdi. Eylem sırasında belediyenin özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra TOMA ve çevik kuvvet ekipleri de önlem aldı.

ARAÇ ANAHTARLARINI YERE BIRAKTILAR
Servis esnafını temsil eden bir grup, bir yetkiliyle görüşmek üzere bina içine girdi. Arkadaşlardan gelecek cevabı bekleyen servisçiler, araç anahtarları ve sigara paketlerini yere bırakarak eylemine devam etti. Sözlerini bir servis şöförünün yazdığı ve plaka tahdidi talebini dile getiren türkü ile eğlenen kalabalık, halay çekti.

“KEŞKE CUMHURBAŞKANI O SÖZÜ VERMESEYDİ”
Eylemdeki tek kadın şöför olan ve 4 yıldır şöförlük yapan Birsen Turan, Erdoğan’ın verdiği sözün ardından servis esnafı sayısında çok ciddi bir artış olduğunu belirterek,  “Aramıza giren servisçilerden sonra evimize ekmek parası götüremez olduk. Keşke Cumhurbaşkanı bize o sözü vermeseydi, verdikten sonra bizim ekmeğimizle oynadı. Eğer o sözü verdiyse de sabahında tahdidi vermesi lazımdı ki aynı sayıyla ekmeğimize devam edebilelim. Sayı 40 bin iken 80 bine çıktı. Alanlar da mağdur oldu biz de mağdur olduk” dedi.

Bir diğer servis esnafı Bülent Sümer, senetlerini kredilerini ödeyemeyecek noktaya geldiklerini söyleyerek “Söz verileli bir seneyi geçti. 40 bin servisçi oldu 80 bin… Ne olacak bizim halimiz?” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünün ardından sigarayı bıraktığını söyleyen Sümer, “Sigara içmiyorum artık, bıraktım. Bak kilo aldım” diyerek göbeğini gösterdi.

“CUMHURBAŞKANININ VERDİĞİ MÜJDE EZİYETE DÖNÜŞTÜ”
İBB’de kendilerini dinleyen bir yetkili bulamadıklarını belirten temsilciler, çıkışta basın açıklamasını okudu. Açıklamada “Tek talebimiz Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu sözün yerine getirilmesi ve İstanbul Servisçi Esnafının mağduriyetinin giderilmesidir. 25 Mayıs sonrası mevcut esnafın işleri her geçen gün zorlaşmış ve verilen müjde eziyet haline dönüşmüştür” ifadelerine yer verildi.

SERVİSÇİLER YOL KAPATTI, KADIN ŞÖFOR ARBEDEDE BAYILDI
Açıklamanın ardından servisçiler İBB’nin önündeki Şehzadebaşı Caddesi’ni kısa süreliğine trafiğe kapadı. Güvenlik güçleri ile esnaf arasında itiş kakış yaşandı. Bir servisçinin gözaltına alınmak istendiği sırada yaşanan arbedede kadın şöför Birsen Turan bayıldı. Şehzadebaşı Caddesi üzerine yığılıp kalan kadına, arkadaşları müdahale etti. Polisin ikna çabaları sonuç verdi, esnaf yine İBB’nin önüne geçerek yolu trafiğe açtı.

EYLEM SÜS HAVUZUNDA BİTTİ
Aşırı sıcak hava altında gerçekleşen eylem sırasında bunalan servisçiler, belediyenin süs havuzunda serinledi. Bir esnaf eyleme, süs havuzunda yüzerek son verdi.

 

DHA