İstanbul Haberi: Polis oturma eylemine izin vermedi

Polis oturma eylemine izin vermedi

Polis oturma eylemine izin vermedi

Mustafa ÖZDABAKHasan YILDIRIM-Zeki GÜNAL/İSTANBUL,(DHA) HALKLARIN Demokrasi Partisi (HDP) üyesi bir grup, dün akşam saatlerinde gözaltına alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkanı Fırat Anlı’nın serbest bırakılması için Galatasaray’da basın açıklaması yaptı. Oturma eylemi yapmak isteyen gruba polis izin vermedi.
Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen HDP üyesi bir grup, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkanı Fırat Anlı’nın serbest bırakılması için basın açıklaması yaptı. Polis basın açıklaması için geniş güvenlik önlemi aldı. İki TOMA olası olaylar için hazır bekledi. Saat 11.00’de toplanan eylemciler “Belediyeler Halkındır. Halkın İradesi Teslim Alınamaz” yazılı pankart açarak oturma eylemi yapmak istedi. Polis grup yetkililerini ‘oturma eylemi yapmaması ve basın açıklaması yapıp dağılmaları’ için uyardı. Grubun oturmaya devam etmesi üzerine polis, ses aracından ‘Basın açıklaması yapıp lütfen dağılın. Oturma eylemine izin verilmeyecektir’ anonsu üzerine grup üyeleri kalkarak basın açıklaması yaptı.
Grup adına basın açıklamasını okuyan Gülten Biteri, “Dün akşam saatlerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkanı Fırat Anlı’nın gözaltına alınması hukuksuz bir uygulamadır. Bu hukuksuz gözaltı insan haklarına , demokratik hukuk ilkelerine ve Türkiye’nin imzalamış olduğu uluslar arası demokratik sözleşmelere aykırıdır. Bu nedenle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak ve Eş Başkanı Fırat Anlı serbest bırakılmalıdır” dedi.

DHA

Loading...