Sözcü Plus Giriş

BURDUR'da telefon dolandırıcılarına suçüstü yapmak isteyen polislerle telefon dolandırıcısı olduğu iddia edilen şüpheliler arasında çıkan arbedede silahı ateş alan polis memuru sağ baldırından yaralandı.
Burdur merkez Menderes Mahallesi'nde oturan yaşlı çift kendilerini telefonla dolandırmak isteyen kişiler olduğu yönünde polise ihbarda bulundu. Kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılar iddiaya göre çiftin adının FETÖ soruşturmasında geçtiğini ve para karşılığında kendilerini kurtaracaklarını söyledi. İhbar sonrası çiftin evine gelen 2 sivil polis memuru, parayı evde teslim alacaklarını söyleyen şüphelilere suçüstü yapmak için önlem aldı.
2 ŞÜPHELİ YAKALANDI, 1'İ KAÇTI
Polis memurlarından biri tek katlı evde, diğeri ise bahçede beklediği sırada çiftin bankadan çektiği 12 bin lirayı teslim almak için 2 şüpheli eve geldi. Evdeki polis memuru M.G. beylik tabancasını çıkarak şüphelilere suçüstü yapmak istedi. Bu sırada şüphelilerle polis arasında arbede çıktı. Bahçedeki polis memuru da içeri girerek şüphelilere müdahale etmeye çalıştı.
Arbede sırasında M.G.'nin elindeki tabanca ateş aldı. Tabancadan çıkan kurşun M.G.'nin sağ baldırına isabet etti. Takviye ekiplerle birlikte şüpheliler F.A. ile A.G. yakalanırken, evin dışında gözcülük yaptığı belirtilen bir kadın ise geldikleri aracı bırakıp kaçtı.
Silahla yaralanan polis memuru M.G. ile arbede sırasında darbeler alan polis memuru V.K., ambulansla Burdur Devlet Hastanesi'ne götürülerek tedaviye alındı. Polislerin hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Boğuşma sırasında yaralanan şüpheli F.A. da aynı hastanedeki tedavisinin ardından polis merkezine götürüldü.
'KENDİ SİLAHINDAN KENDİSİNİ YARALADI'
Burdur Valisi Şerif Yılmaz ve İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru da Burdur Devlet Hastanesi'ne gelerek yaralı polislerin durumu hakkında bilgi aldı. Burdur'da son bir hafta içinde 6 telefon dolandırıcısının suçüstü yakalandığını söyleyen Vali Yılmaz, gazetecilere şu açıklamayı yaptı:
"Bugün arkadaşlarımızın takibinde olan bir suçla ilgili yaşlı bir çifti dolandırmak için paraları evlerinde teslim alacaklardı. Arkadaşlarımız evde gerekli önlemi aldı. Eve geldiklerinde arkadaşlarımız mukavemetle karşılaştı. Arkadaşımız kendi silahından kendisini yaraladı. Arkadaşlarımızın şu an itibariyle herhangi bir hayati tehlikesi yok. Tedavileri devam ediyor. Şüphelileri yakaladık. 2 kişiyi suçüstü yakalamış olduk. 1 kişi şu an kaçak, onu da yakalama çalışmaları devam ediyor."
VALİ VATANDAŞLARI UYARDI
Vatandaşları dolandırıcılık olaylarına karşı da uyaran Vali Yılmaz, "Buradan vatandaşlara sesleniyorum; devlet, vali, kaymakam, polis adı kullanarak yardım istemez. Evlerine memur dahi gelirse kimlik sorsunlar. Kimlik göstermek zorunda. Bu zorunluluk yerine getirildikten sonra hiç kimsenin dolandırılması mümkün değil" dedi.

  

DHA