Son Dakika: Poroşenko: AB, Ukraynalılara Kasım’da vizeleri kaldıracak

Poroşenko: AB, Ukraynalılara Kasım’da vizeleri kaldıracak

Poroşenko: AB, Ukraynalılara Kasım’da vizeleri kaldıracak

Ukrayna, AB ile vizesiz rejime geçmek için girişimlerine devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile bir araya gelerek konuyu görüştü. Poroşenko, Ukrayna’nın Avrupa Birliği ile bu Kasım ayında vizesiz rejime geçeceğini söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcülüğünden yapılan açıklamada, “Jean-Claude Juncker ve Donald Tusk, Ukrayna vatandaşları için vizesiz rejime geçilmesini hızlandırmak için gereken her şeyi yapacaklarını açıkladılar” denildi.

Poroşenko, düzenlediği basın toplantısında Rus bir gazetecinin, “AB ile Ukrayna arasında vizesiz rejimin başlayacağına inanıyor musunuz” sorusunu yöneltmesi üzerine, “Rus kanallarına aslında demeç vermiyorum. Ama bu sizin için özel, yazın bunu. Ukraynalılar kasım ayından itibaren AB’ye vizesiz seyahat edebilecek. Günün birinde Rusya vatandaşlarının da bu imkanı elde etmesini diliyorum” dedi.

Poroşenko, daha önceden yaptığı açıklamada da, Ukrayna ile Avrupa Birliği arasında vizesiz rejimin bu sonbaharda yürürlüğe gireceğini söylemişti.

AB üyesi ülkelerin içişleri ve adalet bakanlarının Lüksemburg’da geçen haziran ayında bir araya geldiği toplantıda, Türkiye, Ukrayna, Gürcistan ve Kosova için vize muafiyeti kararının ertelenmesi kararlaştırılmıştı.

 

DHA

Loading...