Bursa Haberi: Prof. Dr. Karatay: Zeytin ve zeytinyağı doğanın bize sunduğu ana sütüdür

Prof. Dr. Karatay: Zeytin ve zeytinyağı doğanın bize sunduğu ana sütüdür

Prof. Dr. Karatay: Zeytin ve zeytinyağı doğanın bize sunduğu ana sütüdür

BURSA’nın Gemlik İlçesi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Zeytin Festivali’ne katılan Prof. Dr. Canan Karatay, 2 bin yıl yaşayan zeytin ağacının Türkiye’nin en büyük nimetlerinden biri olduğunu belirterek, "Zeytin ve zeytinyağı doğanın bize sunduğu ana sütüdür" dedi.
Gemlik Belediyesi’nin Gemlik Kent Konseyi ve Sivil Toplum Örgütleriyle birlikte organize ettiği ve bu yıl ikincisi yapılan Uluslararası Gemlik Zeytini Festivali’ne önerdiği beslenme yöntemi tartışmalara neden olan Prof. Dr. Canan Karatay da katıldı. Prof. Dr. Canan Karatay, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ile birlikte Harmankaya Mevkiinde zeytin topladı.
Gemliklilerin yoğun ilgi gösterdiği Prof. Dr. Karatay, 2000 yıl yaşayan zeytin ağacının Türkiye için en büyük nimetlerden biri olduğunu da ifade ederek, "Zeytin ağaçlarını koruyalım, sayısını artıralım. Zeytin ağacı kesmek kul hakkıdır” dedi.
Geleneksel, Sucuk ekmek ve helva dağıtımı da yapılan Hasat Şenliklerinde, en iri zeytin yarışması da yapıldı. Gemlik ve çevresinden 25 üretici yarışmaya katıldı. Kiloda 100 dane ile en iri zeytin yarışmasını Kumla Mahallesi'nden Ömer Bal kazandı. Bal’a hediyesini Prof. Dr. Canan Karatay verdi. Yarışmaya katılan üreticilere de Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim hediyelerini verdi. 
Prof. Dr. Karatay, festival dolayısıyla düzenlenen 'Zeytin Panelinde' de konuştu. Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda yapılan panelde, konuşması sırasında, Marmarabirlik Gemlik Tipi Zeytin yemeye devam etti. 
Medyada yer alan polemiklerle ilgili konuşan Prof. Dr. Karatay, "Ne cevizliğim var ne de zeytinliğim, bir kere bunu iyi bilin" dedi. Zeytini altın, zeytinyağını da altın suyu olarak nitelendiren Prof. Dr. Karatay, "Doğanın bize sunduğu en önemli ana sütüdür. Güçlü anti-oksidandır. A ve E vitamini deposudur. Zeytinyağı kilo aldırmaz, karaciğerdeki yağları bile eritir. Kan Şekerini yükseltmez, şeker hastalığını kesin önler. Binlerce yıldır en doğal ağrı kesici ve yara kapatıcı olarak da kullanılmıştır. En sağlıklı meyve zeytindir, meyve suyu da zeytinyağıdır" diye konuştu. 
Prof. Dr. Karatay’a panel sonrasında Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Erol ve Kent Konseyi Başkanı Mukaddes Serim tarafından zeytin, zeytinyağı, Halit Paşa Mahallesi Muhtarı Sevim Koçdemir de zeytin fidanı hediye etti. 

DHA

Loading...