Antalya Haberi: Prof. Dr. Sezer: Tuzun fazlası da, yetersiz tüketimi de zararlı

Prof. Dr. Sezer: Tuzun fazlası da, yetersiz tüketimi de zararlı

Prof. Dr. Sezer: Tuzun fazlası da, yetersiz tüketimi de zararlı

BAŞKENT Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Siren Sezer, fazla tuz tüketiminin kan basıncını yükselttiğini, kilo alımını hızlandırdığını, bazı kanser risklerini artırdığını söyledi. Prof. Dr. Sezer, yetersiz tuz tüketiminin de kalp ve böbrek hastalığı gibi bazı organ hasarları riskini artırabileceğini açıkladı.
Antalya'nın Belek bölgesinde Susesi Hotel ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen 'Ulusal Nefroloji, Hipertansiyon, Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi', sona erdi. Kongre sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Siren Sezer, sağlıklı bir yaşam için tuz tüketiminin ayarlanmasıgerektiğini söyledi. Günde 5 ile 6 gram arasında, yani 1 çay kaşığı kadar tuz önerdiklerini belirten Prof. Dr. Siren Sezer, “Türk toplumu maalesef bunun çok daha fazlasını kullanıyor. 16-17 gramlara kadar çıkan tuz tüketimi, son yıllardaki birtakım önlemlerle 14 grama kadar indi" dedi.
Tuzun fazlasının zararından söz eden Prof. Dr. Siren Sezer, şunları söyledi:
“Fazla tuz kan basıncını yükseltir. Kilo alımı hızlanır. Kırık riski artar. Bazı kanser riskleri artar. Tuz tüketimini azaltmak için öncelikle sofradan tuzu kaldırmamız gerekiyor. Aldığımız gıdaların içeriğine dikkat etmeliyiz. Özellikle hazır gıdalarda, koruyucu anlamda tuz ve tuz bileşikleri bulunuyor. Yurt dışından gelen ürünlerdeki tuz miktarını azaltmak için özellikle bakanlık düzeyinde ABD'de diğer firmalarla görüşüldü ve koruyucu madde olarak katılan tuz miktarı azaltıldı. Ülkemizde tuz azalması bununla başladı."
Günlük tüketilen gıdalardaki tuz miktarının da fazlalığına vurgu yapan Prof. Dr. Siren Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Örneğin zeytinde fazla tuzu sık görüyoruz. Gıdalardaki tuz miktarının azaltılması için birtakım çalışmalar yapılıyor. Ailelere bu konuda büyük iş düşüyor. Okullardaki kantinlere çok iş düşüyor. Çünkü çocuklar hazır gıdalardan, cipslerden, fast food'dan ciddi anlamda tuz alıyor. Bir fast food hamburger ürününde 6-7 gram tuz var. Çocuk bunları yiyerek bir günde alması gereken tuz miktarını bir öğünde almış oluyor. Bu nedenle, hazır gıda satılan bütün yerlerde tuzun azaltılması gerekmektedir."
Çok tuz ne kadar zararlıysa tuz kullanmamanın da sağlığa zararlı olduğu bilgisini veren Prof. Dr. Siren Sezer, "Kişinin sağlıklı kalmak uğruna tüm yiyeceklerdeki tuzu kesmesini önermiyoruz. Çok düşük tuz da vücuttaki sempatik sinir sistemini artırıyor. Bir dizi kalp hastalığı riski olmak üzere vücuttaki bazı organlardaki hasar riskini artırabilir. Kişi sağlıklı ise, kan basıncı normal ise şeker hastası değil ise, kilosu iyiyse sıfır tuz gibi bir gıda önerimiz yok. Sıfır tuzun zararlı olduğunu söyleyebiliriz. O yüzden 5-6 gram tuz sağlıklıdır ve herkesin bu aralıkta tuz tüketmesi gerekiyor. Özellikle hekim kısıtlaması olmadığı takdirde 3 gramın altına inmesi sağlıklı kişiler için bir risktir. Aşırı düşük tuz tüketmek böbrek hastalığı riskini artırabilir" diye oknuştu.

DHA

Loading...