Kayseri Haberi: Psikolog Ertuğrul: İnternet bağımlılığını, iletişim kurarak çözün

Psikolog Ertuğrul: İnternet bağımlılığını, iletişim kurarak çözün

Psikolog Ertuğrul: İnternet bağımlılığını, iletişim kurarak çözün

PSİKOLOG Sevim Buzkan Ertuğrul, bilgisayar ve internet kullanımının, bilgi alma, araştırma gibi temel amaçlar dışında da kişilerin hayatında ciddi boyutlarda yer kapladığını belirterek, ''Yapılan araştırmalar, aile içinde fazla ilgi görmeyen, yakınlık ve iletişime açık bir ortama sahip olmayan çocukların internette daha fazla vakit geçirdiğini ortaya koyuyor'' dedi.
Acıbadem Kayseri Hastanesi Psikoloğu Sevim Buzkan Ertuğrul, çocukların teknolojiye daha yakın olmaları ve boş zamanlarını en çok teknolojiyle harcamalarından dolayı internete olan bağımlılığının, yetişkinlerden daha yüksek olduğunu bildirdi. Ertuğrul, ''Ancak birçok örnekte, çocukların kimi zaman farklı aktivitelere yönlendirilmediklerinden, kimi zaman da aile içinde kurulan yanlış veya eksik iletişim biçiminden dolayı internete daha bağımlı hale geldiği görülüyor. Aileler ise internete bağımlı çocukları için kendilerini yardım arayışı içinde buluyor'' ifadelerini kullandı. 
Bağımlılık sorununa çözüm bulamayan ailelerin, çocukların internet kullanımını kontrol edemeyebildiğini vurgulayan Ertuğrul, şunları kaydetti:
''Çocukların yaşamındaki işlevsellikte problem olmasına rağmen kullanmaya devam etme eğilimi olabiliyor. İnternet kullanımı kısıtlanmak istendiğinde ise aile içerisinde yoğun sıkıntılar yaşanabiliyor. Ailenin, çocuğunu gözlem altına alarak bu süreci kontrol etmesi, çocukların ziyaret ettiği siteler, seçtiği oyunlar gibi içerikler hakkında önlemler alınarak internetin olumsuz yanlarından korunmasının sağlanması, internetin faydalı etkilerini de ortaya çıkarabilmek için ailenin kontrolü altında çocuğa internet ve oyun için günde 1 saat olacak şekilde bir zaman sınırlaması getirilmesi, internetten uzaklaştırmak için hem hareket etmesini hem de eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak spor, müzik, resim veya çocuğa uygun olan herhangi bir sosyal aktiviteye yönlendirilmesi gerekiyor.”
İLETİŞİM KURULMAYAN ÇOCUK, İNTERNETE BAĞLANIYOR
Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, konuyla ilgili yapılan araştırmaların, aile içinde fazla ilgi görmeyen, yakınlık ve iletişime açık bir ortama sahip olmayan çocukların internette daha fazla vakit geçirdiğini ortaya koyduğunu da bildirdi.
Ertuğrul, ''Bu çocuklar aynı zamanda internetin olumsuz etkilerine daha çok maruz kalıyor. Aile içi iletişime oldukça önem verilmesi gerekiyor. Aile ile geçirilen kaliteli zaman artırılması, sohbet edilmesi, yaşı kaç olursa olsun onun da bir birey olduğu ve düşüncelerine önem verildiğinin hissettirilerek sağlıklı iletişim kurulması önem taşıyor. Bu uygulamaların yapılması sonucunda çocuğun internet ve oyun bağımlılığı aynı şekilde devam ediyorsa mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekiyor" dedi. 

 

DHA

Loading...