Sözcü Plus Giriş

İstanbul Haberi: Renzi’den İstanbul’daki saldırının ardından birlik çağrısı: “Bu, insanlığa karşı yapılmış bir saldırıdır”

Renzi’den İstanbul’daki saldırının ardından birlik çağrısı: “Bu, insanlığa karşı yapılmış bir saldırıdır”

Güncellenme: 17:32, 29/06/2016
Renzi’den İstanbul’daki saldırının ardından birlik çağrısı: “Bu, insanlığa karşı yapılmış bir saldırıdır”

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki terör saldırılarına ilişkin bir açıklama daha yaparak, “Bu, insanlığa karşı yapılmış bir saldırıdır” dedi ve birlik içinde buna tepki vermeleri gerektiğini ekledi. Cumhurbaşkanı Mattarella da, mevkidaşı Erdoğan'a bir taziye mesajı gönderdi.
Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa Konseyi toplantısının ardından İtalyan gazetecilerin sorularını yanıtlayan Matteo Renzi, öncelikle ilk defa 27 ülke olarak, İngilteresiz toplanmanın şokunu yaşadıklarını dile getirdi.
Daha sonra, “İstanbul'dan dün akşam gelen ve bizi sarsan haberlerin üzerine büyük acı hissettiğimi söylemesem olmaz” diyen Renzi, şöyle devam etti:
“Saldırının dinamikleri halen aydınlatılmaya muhtaç, ancak bazı tanıklar ve görseller açıkça gösteriyor ki bu insanlığa karşı yapılmış bir saldırıdır.
Çok güçlü ve birlik içinde, bu durumda tam bir Avrupa olarak buna tepki vermeliyiz.”
Avrupa 70 yıldır barış içindeyse, bunu birlik içinde yaşamaya borçlu olduklarını söyleyen Renzi, “Ancak birlik içinde yaşayarak acil durumlarla, aşırılık ve terörizmle başa çıkabileceğimizi hatırlayalım” dedi.
“İTALYA KARARLI BİR ŞEKİLDE CANİ TERÖRÜ KINAMAKTADIR”
İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ise, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan'a bir taziye mesajı gönderdi.
İtalya Cumhurbaşkanlığı'nın sitesinde yer alan açıklamaya göre Mattarella, “Benim ve tüm İtalyan halkı adına, İstanbul şehrini vuran bu çok ağır saldırıdan dolayı, burada hayatını kaybedenlerin ailelerine yakınlığımızı ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
Mattarella İtalya'nın, kararlı bir şekilde bu menfur saldırıyı kınadığını, bu kör şiddet ve cani terör karşısında Türkiye'ye tam desteğini yinelediğini de ekleyerek, “Sayın Cumhurbaşkanı, tüm bu duygularla, size ve dost Türk halkına, İtalyan halkıyla birlikte en derin başsağlığı dileklerimi ifade etmek isterim” diye mesajını sürdürdü.

DHA