Sözcü Plus Giriş

Diyarbakır Haberi: Resmi kayıtlara göre 97 yaşında olan Şahi Ninenin 5 kuşaktan 450 torunu var

Resmi kayıtlara göre 97 yaşında olan Şahi Ninenin 5 kuşaktan 450 torunu var

Güncellenme: 13:57, 20/10/2016
Resmi kayıtlara göre 97 yaşında olan Şahi Ninenin 5 kuşaktan 450 torunu var

DİYARBAKIR'da, oturan resmi kayıtlara göre 97 yaşında olan, yakınlarının 130 yaşında olduğunu öne sürdüğü, bugüne kadar 3 evlilik yapan Şahi Tayurak'ın 5 kuşaktan 450 torunu olduğu belirtildi. Yakınları, hiç bir rahatsızlığı bulunmayan, burnundan her gün tütün çeken Şahi Tayurak'ın yaşam sırrını ise kahvaltısından eksik etmediği yoğurt ve yumurtaya bağladı.
Merkez Sur İlçesi'nde müstakil bir evde oturan nüfus cüzdanında 1919 doğumlu olan ancak yakınları tarafından gerçek yaşının çok daha fazla olduğu öne sürülen Şahi Tayurak'ın 5 kuşaktan yaklaşık 450 torunu olduğu ileri sürüldü. Şahi ninenin kimlikteki doğum tarihi 1919 yazması ve kızı Telliye Tayurak'ın kimliğinde doğum tarihinin 1926 yazması nedeniyle yakınları resmi kayıtların yanlış olduğunu Şahi Tayurak'ın 130 yaşında olduğunu öne sürdü. 3 kez evlenen Şahi Tayurak'ın ilk evliliğinden 2, ikinci evliliğinden 5 çocuğu olan, üçüncü evliliğinden çocuğu olmayan Şahi Tayurak, oğlu Cemal Tayurak ve ailesiyle birlikte yaşıyor. Tayurak, annesinin 5'inci kuşaktan torununu gördüğünü, 3 yıl önce yaptığı bir hesaplamada toplam torun sayısının 450 olduğunu belirterek, şöyle dedi:
"Annemle bazen sohbet ederken geçmişi anlattığında çok duygulanıyorum. Annem açlık, sefalet yıllarını anlatıyor. İnsanların elbise, ayakkabısının olmadığı yılları anlatıyor. Şimdi annemin kesin torunlarını hesaplamak için tüm kardeşlerimi, kuzenlerimi, yeğenler ve torunlarının arayıp liste yapmam gerekecek."
Şahi Tayyurak'ın 60-90 yaşlarında çocukları bulunurken, en büyük torununun 70, en küçük torununun torununun ise 2 yaşında olduğu belirtildi. Yakınları, şimdiye kadar sadece bir kez Safra kesesinden taş alınan Şahi Tayyurak'ın hiç bir rahatsızlığı bulunmadığını, yaklaşık 15 yıl önce yapılan kemik muayenesinde yaşının 97 olduğu belirtiler. 1945'teki İskan Kanunu'ndan sonra köy muhtarı tarafından nüfusa kaydı yapılan Şahi Tayurak'ın gerçek yaşının belirlenmesi için çocukları bir kez daha kemik yaşının tespitini istiyor. Sol gözü görmeyen ve kulağı ağır işiten Şahi Tayurak'ı görmeye gelen 90 yaşındaki kızı Telliye Tayurak, annesini görünce gözyaşlarını tutamadı. Kürtçe konuşan Şahi Tayurak, şöyle dedi:
"Atatürk görmedim ama Silvan İlçesi'ne geldiğini söylediklerini hatırlıyorum. Büyük kıtlığı hatırlamıyorum ama ikinci kıtlıkta, dağ köylerinden insanlar gelip köyümüzden pancar toplardı. Şeyh Sait İsyanını çok iyi hatırlıyorum. Benim yaşım çok büyük."
Çocukları, yıllara meydan okuyan Şahi Tayurak'ın, sabah kahvaltılarında sofradan eksik etmediği yoğurt ve yumurta sayesinde uzun yaşadığını, fazla ekmek yemediğini yağlı ve sulu yemeği de fazla tüketmediğini söyledi.

DHA