Rize Haberi: Rizeli şair, UNESCO’nun 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine girdi

Rizeli şair, UNESCO’nun 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine girdi

Rizeli şair, UNESCO’nun 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine girdi

RİZELİ şair 80 yaşındaki Osman Efendioğlu, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine alındı.
UNESCO tarafından kültürel mirasın korunması ve desteklenmesi amacıyla, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması’na yönelik 2003 yılında kabul edilen ve Türkiye’nin de taraf olduğu sözleşme kapsamında hazırlanan, 'Yaşayan İnsan Hazineleri' listesine Rizeli şair Osman Efendioğlu da eklendi. İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu ile birlikte Rize Valisi Erdoğan Bektaş'ı ziyaret eden şair Osman Efendioğlu, Rize'de söylenen atma türkülerin yüzde 90’ını bildiğini ve bu türküleri bir kitapta toplamak için çalışma yaptığını anlattı. Efendioğlu, "Atma türkü bir laf atma, bir teşbih sanatıdır. Bu kültürümüzü gelecek nesillere aktarmak adına birçok halk şairine katkım olmuştur. Bu katkıyı sağlarken de en büyük desteği Rize de görev yapan valilerimizden gördüm. Bu anlamda sizin huzurunuzda tüm valilerimize teşekkür ediyorum" dedi.
TANITIMA KATKI SAĞLIYOR
Rize Valisi Erdoğan Bektaş’da, kültür mirasına sahip çıkmasından dolayı şair Efendioğlu’ na teşekkür etti. Vali Bektaş, "UNESCO’nun Yaşayan İnsan Hazineleri listesine dahil edilmenizden dolayı da tebrik ediyorum. Atma türkü sanatı zor bir sanat. İcra ederken yaralamayacaksın, yormayacaksın ve üzmeyeceksin. Siz de bunu laikiyle yerine getiriyor ve öğrenciler yetiştirerek kültürümüze sahip çıkıyorsunuz. Rize’nin tanıtımına da katkıda bulunuyorsunuz. Repertuarınızdaki türkülerin de bir kitapta toplanıyor olması, kültürümüz için büyük bir hizmet" ifadelerini kullandı.

DHA

Loading...