İstanbul Haberi: Ruhani liderler, siyasiler ve konsoloslar darbeye karşı deklarasyona imza attı

Ruhani liderler, siyasiler ve konsoloslar darbeye karşı deklarasyona imza attı

Ruhani liderler, siyasiler ve konsoloslar darbeye karşı deklarasyona imza attı

 BEYOĞLU'nda Türkiye’deki Ruhani liderler, konsoloslar, siyaset, iş, sanat, medya ve kültür dünyasından isimler, Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın öncülüğünde bir araya gelerek, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminde hayatını kaybedenleri andı. Ölenler anısına meydanda oluşturulan alana karanfiller bırakan heyet, ortak bir deklarasyona da imza atarak darbe girişimini kınadı. Taksim Meydanı’nda saat 18.00’da bir araya gelen heyet üyeleri, ellerinde karanfillerle, ölenler anısına oluşturulan alana demokrasi yürüyüşü gerçekleştirdi."BU MEYDAN BİRLİK OLMA MEYDANIDIR"

Ölenler için alana karanfil bırakılmasının ardından bir konuşma yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Taksim Meydanı’nın demokrasi nöbetinin en anlamlı olduğu noktalardan biri olduğunu kaydederek “Bu meydan bütün farklılıklarımızın sonsuza kadar yaşanabilmesi için birlik olma meydanıdır. Bu meydanda ilan ettiğimiz bu deklerasyon demokrasimizin istikbalimizin dostlarımızın birliğimizin sesidir” dedi. Demircan konuşmasının ardından ortak deklarasyon defterini imzaladı.

Demircan’dan sonra kürsüye çıkan Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Aram Ateşyan, “Arkadaşlarımızın ruhlarını cennetine kabul etsin. Bu vatanın milletin birlik ve beraberlik içinde ırk mezhep ayrımı yapmadan yaşamaya layık etsin” diye konuştu."HEP BERABER BURADA BİRLEŞTİK"

Türkiye Hahambaşı İshak Haleva ise şunları söyledi:

“Bu tabloya eklenecek herhangi bir kelime bulmuyorum. İşte Tanrı’nın istediği birlik, beraberlik, ırk, din farkı olmaksızın hep beraber burada birleştik. Türkiye’yi üzecek, vatanımızı üzecek ihtilal veya buna benzer şeylerin olmamasını diler ve Tanrı’dan yaralılarımıza şifalar vermesini dilerim.”"ALLAH ÜLKEMİZE ZARAR VERECEK HER ŞEYDEN KORUSUN"

Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin de şöyle konuştu:

“Şehitlerin ruhuna rahmet yaralılara acil şifalar dilerim. Ülkemizin birlik ve beraberliği için huzuru, barışı için her zaman dua ediyoruz. Cenabı Allah ülkemizi her türlü kötülüklerden, ülkemize zarar verecek her şeyden korusun.” 

Süryani Katolik Patrik Genelvekili Yusuf Sağ da, “Kutsal dinlerin en büyük azizleri şehitlerdir. Çünkü insanın Allaha sunabileceği kanından canında daha önemli bir şey yoktur. Biz bunların rahmete kavuştuğunu biliyoruz. Ama onlar bizler için aynı cesareti vermesini Allahtan dileyelim. Vatanımız için sende doğdum, sende ölmek isterim ey vatanım. Ruhları şad olsun Allaha vatanımıza zeval vermesin” ifadesini kullandı. 

Ölenler için bir de dua okuyan İstanbul Müftüsü vekili Abdurrahman Binbir “Göğüslerini bu vatan için siper eden canlarını vatanı için mukaddesatı için huzur için feda eden şehitlerimize rahmet eylesin. Yüce rabbimiz bu kutlu direnişte görev alan yaralı olan bütün hastalarımıza Allah şifa versin. Yüce rabbim bu aziz milletin birliğini beraberliğini kardeşliğini daim eylesin. Bu milletin iradesini hiçe sayan ve bu milleti yok etmek için harekete geçen ve bu milletin mukaddesatına tecavüz etmeye çalışanlara asla fırsat vermesin” dedi.

Türkiye’deki siyasal parti temsilcileri de birer konuşma yaparak deklarasyona imza attı. Konuşmaların ardından deklarasyona imza atanlar toplu olarak çektirdi.

DHA

Loading...