Sözcü Plus Giriş

ANTALYA'da düzenlenen Rusya- Moskova Medya Forumu'nda konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, "Rusya Federasyonu vatandaşı misafirlerimize yine aynı güven ve konfor içinde seyahat ve tatil güvencesini sağlamak Türk devleti olarak bizim taahhüdümüz ve teminatımız altındadır" dedi.
Türkiye- Rusya Medya Forumu Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı ünlü turizm beldesi Belek'te başladı. Maxx Royal Hotel'deki medya forumuna Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DESK) Başkanı Ömer Cihad Vardan, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel katıldı. Turizm ve iş dünyasından temsilcilerle, Rusya ve Türkiye'den çok sayıda basın mensubunun katıldığı Türkiye- Rusya Medya Forumu'nda, iki ülke arasında Kasım ayındaki uçak düşürme olayı sonrası bozulan ilişkiler ve iki ülke liderinin görüşmesiyle yeniden bu ilişkilerin düzeltilmesi yönünde yürütülen çalışmalar ele alındı.
ARZU EDİLEN BİR DURUM DEĞİLDİ
Türkiye ve Rusya'nın geçmişten bu yana son derece iyi ilişkilere sahip olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, çok yakın geçmişte yaşanan bazı olumsuz hadiselerin bütün boyutlarıyla zedelemesinin iki ülke açısından arzu edilen bir durum olmadığını kaydetti. Bu olumsuzlukların aşılmasında her ülkede de en üst düzeyde Erdoğan ve Putin'in görüşmesinin pek çok olumlu gelişmenin önünü açtığını belirten Nabi Avcı, Türkiye Cumhuriyeti'nin kadim dostu Rusya ile siyasi, iktisadi kültürel ve beşeri alanlarda tüm ilişkilerini eski düzeyinde üstüne çıkarmak için tüm çalışmaları yapmaya hazır olduğunu kaydetti.
RUS TURİSTE GÜVENLİK TEMİNATI
İki ülkenin de iş dünyası ve basın mensuplarının destekleriyle ilişkilerimizi eski seviyenin de üzerine çekmek konusunda büyük bir azmin söz konusu olduğunu belirten Bakan Avcı, “Bunlardan en önemlilerden biri turizm konusudur. Yıllardır Türkiye'de tatillerini güvenli ve konforlu bir şekilde yapan Rusya Federasyonu vatandaşı misafirlerimize yine aynı güven ve konfor içinde seyahat ve tatil güvencesini sağlamak Türk devleti olarak bizim taahhüdümüz ve teminatımız altındadır. Türkiye ile Rusya'nın her alanda özellikle turizm sektöründe bugüne kadar gerçekleştirdiği yapıcı diyalogların ortaya koyduğu turizm ilişkilerinin daha da üst seviyelere çıkması için iki ülke medyasına da büyük görevler düşmektedir" dedi.
SİNEMA VE DİZİ İŞBİRLİĞİ
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Rus ve Türk medya mensuplarının sorularını da yanıtladı. Harry Porter filminin çekildiği alanın yoğun ziyaretçi aldığı ve aynı şekilde Muhteşem Yüzyıl dizisinin çekildiği alanın da turizme açılması ve Türk dizi yıldızlarının Rusya'ya davetine yönelik Rus basın mensuplarının sorusunu yanıtlayan Nabi Avcı, Türkiye'de televizyon dizilerindeki aktörlerin Rusya'ya davet edilebileceğini söyledi.
Rusya'da ilgi çeken Türk dizilerinin aktörleri ve yöneticileriyle bir buluşma gerçekleştirilebileceğini belirten Avcı, şöyle dedi:
"Hem de ortak projeler geliştirilmesi yönünde de destek sağlarız. Bu tür ortak projeler için finansal destek mekanizmalarımızda var. Sponsor konusunda da yardımcı oluruz. İlgi çekecek ortak prodüksiyonlar gerçekleştirebiliriz. Türk dizileri Ortadoğu ve Latin Amerika'da da büyük ilgi görüyor. Arjantin'den turist artışı olduğu gördük ve sebebini araştırdığımızda Arjantin'de iki Türk dizisi yayına girmiş ve merak edip Türkiye'ye gelmeye başlamışlar ve ciddi bir artış ortaya çıkmış. Muhteşem Yüzyıl nerede çekildi oraya gidebilir miyiz denildi, büyük memnuniyetle. Hem çekildiği hem de gerçekte yaşandığı alanlara Topkapı Sarayı bizim en önemli cazibe merkezlerimizden biridir. Özel bir tanıtım kampanyasını da birlikte yürütebiliriz."
ANTALYA'YA RUSÇA ÜNİVERSİTE VE LİSE GELİYOR
Karavan turizmiyle ilgili çalışmaların hızlandırıldığı ve Dünya Karavan Turizmi Kongresi'nin Türkiye'de yapılması için çalışmalar başlatıldığını kaydeden Bakan Nabi Avcı, "Bu konuda Ruslarla birlikte çalışmalar yapabiliriz" dedi.
Antalya'da bir Rus- Türk üniversitesi açmak ve öncelikli turizm işletmeciliği alanında hizmet verecek butik bir proje olduğunu dile getiren Avcı, "Ayrıca eğitim alanında turizm meslek liselerinde de bu konulara ilişkin ortak projeler gerçekleştirebiliriz. Antalya'da eğitim dili Rusça olan bir meslek lisesi, özel sektöründe bu alanda yatırımların destek veririz. Turizm ve sağlık meslek lisesi fevkalade yararlı olur" diye konuştu.
RUSLAR DENİZ TURİZMİNDE BİRİNCİ
Rusya'da 2015'in Kasım ayında yapılan geniş kapsamlı bir çalışmanın sonuçlarından da bahseden Bakan Avcı, Rus potansiyel müşteriler açısından Türkiye'nin deniz turizminde birinci, alışveriş ile sağlık turizminde üçüncü, kültür ve şehir turizminde de ilk 5'de bile görünmediğini anlattı.
Bakan Avcı, deniz turizmi dışındakilerin de geliştirilmesi yönünde çalışmalar yürütüldüğünü belirtti.

DHA