Son Dakika: Rusya BM'nin Suriye raporunu çelişkili buldu

Rusya BM'nin Suriye raporunu çelişkili buldu

Rusya BM'nin Suriye raporunu çelişkili buldu

Rusya'nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, BM bağımsız araştırma komisyonunun Suriye'de rejimin üç kez kimyasal silah kullandığını ortaya koyan raporunun çelişkili olduğunu ve yeterli kanıt bulunmadığını iddia etti.

BMGK, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün, Suriye'de kimyasal silah saldırılarına ilişkin son raporunu kapalı oturumda görüştü.

Churkin, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, BM komisyonu raporunun çelişkili olduğunu ve rejimin kimyasal silah kullandığına ilişkin kanıt bulunmadığını ileri sürdü.

Bir gazetecinin, "ABD-Rusya girişimiyle hazırlanan 2118 no'lu BMGK kararı Suriye'de kimyasal silah kullananların cezalandırılmasını öngörüyor. Komisyon raporunu tamamladı. Güvenlik Konseyi herhangi bir adım atacak mı" sorusuna Churkin, "Ceza gerektiren herhangi bir kanıt olmadığını düşünüyoruz." yanıtını verdi.

Rapordaki bulguların kesin olmadığını, hiçbir yasal bağlayıcılığının bulunmadığını ve bu nedenle rejime yaptırım uygulanamayacağını öne süren Churkin, komisyonu görevini yerine getirmemekle de eleştirdi.

Bağımsız araştırma komisyonunun başkanı Virginia Gamba ise raporun arkasında durduklarını belirterek, Suriye'de rejim güçleri tarafından üç kez kimyasal silah kullanıldığına dair yeterli kanıt olduğunu öne sürdü.

Gamba, raporun sonuçlarına Rusya'nın karşı çıkmasının kendilerinde bir hayal kırıklığına neden olup olmadığına ilişkin soru üzerine, "Biz işimizi yaptık ve işimiz, kimyasal silahları kimin kullandığını belirlemekti. Bundan sonrası ise Güvenlik Konseyine bağlı." dedi.

Komisyonun BMGK'ya sunduğu raporda, geçen sene 16 Mart'ta İdlib kentinde rejim güçlerinin helikopterlerden atılan varil bombalarıyla klor gazı saldırısında bulunduğu ifade edilmişti.

DHA

Loading...