Sözcü Plus Giriş

YIL SONUNA KADAR OTOYOLUN 26.5 KİLOMETRESİ AÇILACAK
ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sabuncubeli Tünelleri'nin ardından İzmir İstanbul otoyolu inşaatının sürdüğü Belkahve bölgesini inceledi. Burada, zaman zaman yolda durup çalışmalar hakkında bilgi alan, işçilerle sohbet eden Bakan Arslan, Belkahve tünelleri önünde çalışma hakkında bilgi verdi. Bakanlık bünyesindeki çalışmaları incelediklerini, son durumlarını gördüklerini, tıkanan noktalara müdahale edip bitiş tarihlerini öne çekmeye çalıştıklarını anlatan Bakan Arslan, açıklamasına İzmirlilere müjdeli haberle başladı. İzmir- İstanbul otoyol projesinin başlangıç noktasında daha önce bitirilen 6.5 kilometrelik bölüm dahil yıl sonuna kadar toplam 26.5 kilometrelik yolun kullanıma açılacağını söyleyen Bakan Arslan, "Bu bölüme bin 605 metrelik iki tüp halindeki Belkahve tüneli ile projenin en büyük viyadüklerinden olan 2 bin 238 metre uzunluğundaki Bornova viyadüğü de dahil. Yıl sonunda İzmirlilerin hizmetine sunacağız. İzmir- İstanbul otoyolu, Osmangazi köprüsü dahil, İzmir'in, Manisa'nın, Balıkesir'in, Çanakkale'nin, Yalova'nın, Kocaeli'nin, İstanbul'un ihtiyaçlarını görüyor olacak" dedi. Projenin kendileri için ayrıca önemli olduğunu da vurgulayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "2009- 2010 yıllarının dünyadaki ekonomik krizde, dünyada kredi kuruluşlarının para satmamaya çalıştığı bir ortamda Türkiye'ye güvenin devamında 8.5 milyar dolarlık projeyi, yap- işlet- devretle ihale ettik. Süreç başladı. Osmangazi Köprüsü, 53 kilometrelik otoyollar dahil 59 kilometrelik kısmını 30 Haziran'da hizmete sunduk. Buralarda insanlarımız yolun keyfini çıkarıyor. Devamında 26.5 kilometrelik bölüm de İzmir'de, insanların hizmetine sunulacak. Bu projede 8 milyar doların yanı sıra 3 milyar TL'de kamulaştırma bedeli var. Bağlantı yolları, tünelleriyle ülkemizin önemli gurur projelerinden birisi olacak. Bu yollar İzmir'i, limanlarını Manisa'ya, Bursa'ya, Yalova'ya daha yaklaştıracak. Ticaretin ve ekonominin büyümesini sağlamış olacağız" dedi.
Bakan Arslan, otoyol projesinin devamında Savaştepe'den itibaren, Çanakkale 1915 Köprüsü'yle de bağlanacağını, İzmir'in, Ege Bölgesi'nin ürünlerinin Çanakkale 1915 Köprüsü sayesinde Avrupa'ya kısa yoldan ulaştırılacağını da söyledi.
İŞÇİLERLE SELFİE ÇEKTİ
Bu arada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ziyaret ettiği noktalarda çalışan işçilere de yakın ilgi gösterdi. Otoyol projesinde de, asfaltlama çalışmalarının sürdüğü alandaki işçilerle sohbet eden Bakan Ahmet Arslan, burada işçilerden birisinin cep telefonunu alıp hep birlikte selfie çekti.

DHA