Sözcü Plus Giriş

İZBAN SELÇUK'A 8 EYLÜL 2017'DE AÇILACAK
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir'de İZBAN hattının Selçuk'a kadar uzatılması çalışmalarının sürdüğü Tepeköy bölgesinde inceleme yaptı. İki gün önce 26 Eylül tarihinde projenin yapımını devralan yüklenici firma ve TCDD yetkililerinden birifing alan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, daha sonra açıklamalarda bulundu. Merkezi hükümet ile yerel yönetimin işbirliğiyle kurulan İZBAN'ın örnek bir hizmet verdiğini vurgulayan Bakan Ahmet Arslan, bu güne kadar 375 milyonun taşındığı bilgisini verdi. Başbakan Binali Yıldırım'ın projeye verdiği önemi ve İZBAN'ın Selçuk'a kadar uzatılması talimatını verdiğini hatırlatan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Başbakanımız Selçukluların İzmir'e kolay ulaşmaları talimatı verdi. Bir gecikme oldu. Bu hafta başı 26 Eylül itibariyle yeni yüklenici iş başı yaptı. Tepeköy Selçuk arasındaki 26 kilometrelik projenin bir an önce bitirilmesi için olağanüstü gayret sarfediliyor. İş programı ortaya kondu. Sözleşme olarak tam iki yıl süreleri var. 2018 yılının Eylül ayında bitmesi gerekiyor. Ancak Selçuklular'ın iki yıl beklemesine biz tahammül etmeyeceğiz. Bu istasyon, İZBAN'ı taçlandıracak daha çok insana hizmet eder hale gelecek" dedi.
Demiryolları olarak hattın tamamını kendilerinin yapacaklarını, istasyonları Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağını söyleyen Bakan Arslan, yerel otorite, merkezi yönetim işbirliği sayesinde bizde en iyi örneği devam ettireceğiz. Proje hızlı yürümeye devam edecek. Şantiyedeki incelemelerimiz işin hızlanmasını da beraberinde getirmesi lazım" dedi.
Bakan Ahmet Arslan daha sonra yüklenici firma yetkilisi ile TCDD yetkililerini kürsüye çağırdı. İşin 2018 Eylül ayında bitmesi gerektiğini ancak bunun uzun olduğunu söyleyen Bakan Arslan, yapım süresinde indirim istedi. Ardından da yüklenici firma yetkilisini ikna edip, yapım süresini bir yıl kısalttırarak Selçuk'un kurtuluş günü olan 8 Eylül 2017 tarihinde bitirilmesi sözünü aldı. İZBAN projesindeki incelemelerini tamamlayan Bakan Arslan, yolcu trenine bindi. Bir süre trenin dümenine geçen Arslan, daha sonra yolcu bölümünde trenle, Adnan Menderes Havalimanı'na geçti.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more