Sözcü Plus Giriş

"YAPTIKLARIMIZ DA GÖRÜLSÜN"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bakanlığına bağlı yatırımlara ilişkin gezisinde Adnan Menderes Havalimanı'na da gitti. Torbalı Tepeköy'den trenle havalimanına geçen Bakan Arslan, bir süre inceleme yapıp, yetkililerden yolcu sayılarına yönelik bilgi aldı.
İzmir ziyaretinde havalimanına özellikle geldiğini anlatan Bakan Ahmet Arslan, şunları söyledi:
"Başbakanımızın Adnan Menderes Havalimanı ile ilgili verdiği söz vardı. Bakanlığı döneminde bunları yerine getirdi. Adnan Menderes Havalimanı, 27 bin metrekare kapalı alandan, bugün iç dış hatlar toplamında 310 bin metrekarelik kapalı alana çıktı. Terminallerimizde dünya çapında dereceye girmiş terminaller. Açıkçası sizleri buraya bilinçli getirdik. Sabahtan beri İzmir'in önemli inşaatı devam projelerini gezdik. Büyük projelerimiz var. Yeni büyük projelerimizi yapıyoruz ama yaptıklarımızı da unutmayın. Unutmamak adına özellikle buraya geldik. Geldiği kapasiteyi ortaya koymak adına incelemelerde bulunuyorum. Havayolu halkın yolu olma sözünden hareketle İzmir de kendine ait payı aldı. Uzun yıllar İzmir'e hizmet edebilecek havalimanı kompleksine sahibiz."
Havalimanı yatırımın büyüklüğünü vurgulamak adına rakamsal bilgilerde veren Bakan Ahmet Arslan, "Kapasitesi özelikle iç hatlarda 1.5 milyon, dış hatlarda 4 milyonluk yıllık kapasite varken, şimdi iç hatlarda 20 milyon, dış hatlarda 10 milyon yolcuya hizmet edecek havalimanından söz ediyoruz. Yıllık otalama olarak 2002 yılında iç hatlarda1 milyon, dış hatlarda 1.5 milyon yolcuya hizmet edilirken bugün iç hatlarda 9.5 milyon yolcuya hizmet ettik. Dış hatlarda da 2.5 milyonun üzerinde yolcuya hizmete diyoruz" dedi.
Bakan Ahmet Arslan, havalimanına yaklaşık 400 milyon euro yatırım yapıldığını, bunun 1.3 milyar liralık bir yatarım olduğunu, bunların Türkiye'nin havacılık açısından gediği önemli noktayı işaret ettiğini ifade etti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'a daha sonra ziyaret ettiği THY standında, uçak maketi hediye edildi.   

DHA