Sözcü Plus Giriş

PROJELERİ ANLATTI
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın, İzmir programında son durağı Valilik oldu. Adnan Menderes Havalimanı'ndan sonra Konak Tüneli'nden geçen Bakan Ahmet Arslan, ardından yapımı yeni tamamlanan üst geçidi kullanıp Bahri Baba Otobüs Durakları'ndan Konak Meydanı'na geçti, yürüyerek Valilik binasına gitti. Burada gün boyu yaptığı ziyaretlere ilişkin bilgiler veren Bakan Arslan, yatırım aşamasındaki projelere yönelik de açıklamalar yaptı. Konak Tüneli'nin, Buca'dan Konak'a tıkanan trafik damarını açtığını, başarılı bir bypass ameliyatı olduğunu vurgulayan Bakan Ahmet Arslan, Ankara-İzmir yüksek hızlı tren projesinde de, Afyon'a kadar inşaatın sürdüğünü, İzmir etaplarında da sadece Salihli-Eşme arasının ihalesinin kaldığını anlattı.
KÖRFEZ GEÇİŞİ İNŞAATI SENEYE BAŞLAYACAK
İzmirliler için en önemli projelerden birisinin ise Körfez geçişi olduğunu ifade eden Bakan Arslan, "İçinde hem tünel, hem köprü barındırıyor olmasıyla dünya çapında olacak. ÇED sürecini Genel Müdürlüğümüz ve Bakanlık yürütüyor. Bu sene sonunda bitecek. Önümüzdeki yıl ihale sürecini başlatacağız. İzmir için önemli bir proje. İzmir'in etrafındaki ulaştırma ringini tamamlıyor olmasından dolayı İzmir için önemli" dedi.
Alaçatı Havalimanı içinde kamulaştırmaların tamamlandığını, ÇED sürecinden muaf olan projeyi, yap işlet devret modeliyle hayata geçireceklerini, ihalesini kısa sürede yapacaklarını belirten Bakan Ahmet Arslan, Çandarlı Limanı'na yönelik de önemli bilgiler verdi. Yeni bir çalışma içerisinde olduklarını vurgulayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Çandarlı Limanı bölge açısından önemli. Onun da altyapı çalışmaları belli bir aşamaya geldi. Üst yapısı ihale edildi. Süreç başladı. Ancak konteynır taşımacılığıyla ilgili, trafikle ilgili Türkiye'de olduğu gibi dünyada da daralma var. Böyle olunca da Çandarlı'da yeni biri çalışma yapıyoruz. İzmir Limanı'yla birlikte en verimli nasıl kullanılır, ülkenin hizmetine alınır, gelecek planlarıyla yeni bir çalışma yürütüyoruz" dedi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more