Antalya Haberi: Şahika Ercümen'den 110 metre dalışla yeni dünya rekoru

Şahika Ercümen'den 110 metre dalışla yeni dünya rekoru

Şahika Ercümen'den 110 metre dalışla yeni dünya rekoru

SUALTI dalış rekortmeni, milli sporcu Şahika Ercümen, Antalya'nın Kaş İlçesi'nde dünyada ilk kez denenen 'değişken ağırlık paletli' dalında 110 metreyle dünya rekoru kırdı. Ercümen, mutluluğunu 2 şehit çocuğu ve arkadaşlarıyla yaşarken, 'Şehitlerimiz için tek nefes, tek yürek' pankartı açtı.
Ercümen, Dünya Sualtı Federasyonu'nun (CMAS) ilk kez kabul ettiği 'değişken ağırlık paletli' dalında dünya rekoru denedi. Türkiye Sualtı Federasyonu üyesi, CMAS Serbest Dalış Teknik Kurul üyesi Levent Ucuzal ile İtalyan ve Güney Koreli hakemler denetiminde, saat 09.15'te rekor dalışına başlayan Ercümen'i, Kaş Kaymakamı Bilgihan Bayar da izledi. 2 dakika 44 saniye ile 110 metre dalışını başarılı şekilde gerçekleştiren Şahika Ercümen, 'değişken ağırlık paletli' dalında ilk dünya rekortmeni oldu. Rekor sonrası Şahika Ercümen arkadaşlarıyla birlikte 'Şehitlerimiz için tek nefes, tek yürek' pankartı açarak kutladı.
'2 YILDIR HAZIRLANIYORUZ'
Sevincini 2 şehit çocuğunu yanına alarak onlarla da paylaşan Şahika Ercümen, şu açıklamayı yaptı:
"Bugün tek nefeste 110 metreye dalış gerçekleştirdim. Bu bir dünya rekoru. Benim yaptığım en zor dalış. Dünyada yapılan en derin dalış. Çok anlamlı bu dalış aslında. Bu dalış sonunda Turkuazın Çocukları Projesi kapsamında, şehit çocuklarına da tüm öğrenim hayatları boyunca maddi, manevi destek sağlanıyor. En anlamlısı buydu. Biliyorsunuz son günlerde yaşanan terör olayları, darbe girişimi ve savaşlar, biz bunların yerine ülkemizin dünyada sporla, sanatla, bilimle anılmasını istiyoruz. Yeni bir dünya rekoruna imza attık. Bugün bizimle şehit çocuklarımız da birlikteydi. Türkiye'ye yeni bir dünya rekoru kazandırdığımız için çok mutluyuz. Bunun 110 metre olması da aslında çok önemli. 100 metrenin altındaki dalışlarda risk faktörü artıyor. 2 yıldır hazırlanıyoruz bu dalışa. Gerçekleştirdiğimiz için mutluyuz."
ŞEHİT ÇOCUKLARI İÇİN NEFES TUTTU
Tüm rekor denemelerini bir sosyal sorumluluk projesiyle birleştiren Ercümen, bu kez nefesini şehitler ve şehit çocukları için tuttu. Sponsoru Dünya Taş'ın maddi desteğiyle 100 şehit çocuğuna maddi destek sağlayacak 'Turkuaz'ın Çocukları Projesi' yaşama geçerken, nesli tükenmekte olan Orfoz balıklarının korunmasına dikkat çekildi.

 

DHA

Loading...