Sözcü Plus Giriş

 

Özden ATİK / İSTANBUL, (DHA) "Sahte çürük raporu" soruşturmasına ilişkin haklarında dava açılan emekli Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok'un da aralarında bulunduğu 17 sanığın, Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden yargılandıkları davaya devam edildi.
İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 2'nci celsesi görülen duruşmada, tutuklu sanık Murat Tugay Tepe ile aralarında Ahmet Zeki Üçok'un da bulunduğu 7 tutuksuz sanık hazır bulundu. Sanık Ahmet Zeki Üçok, "15 Temmuz öncesi yapılan duruşmada söylediklerimiz 15 Temmuz günü gerçekleşmiştir. Bugün bu kararı veren mahkeme heyeti, cumhuriyet savcıları, Yargıtay'da kararı veren üyelerin yarısı FETÖ mensubu oldukları gerekçesiyle ya tutuklandı, ya da açığa alınmışlardır" dedi. Bu soruşturmanın ve kovuşturmanın kumpas olduğunu sürekli dile getirdiğini söyleyen Üçok, "Askeri Yargıtay'da onama kararı veren heyetin üçü FETÖ mensubu olmaları nedeniyle görevden alındılar. Bununla ilgili yeniden yargılama talebi kabul edildi. Şu anda binlerce mağdur insan yeniden yargılanmanın yolunun açılmasını istiyor. Mahkemenizin de aynı doğrultuda dosyayı yeniden Yargıtay'a göndermesini talep ediyorum" dedi. Mahkeme, Yargıtay'ın bozma kararıyla ilgili olarak görüşünü sunması için dosyanın savcıya gönderilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, aralarında Ahmet Zeki Üçok'un da bulunduğu 17 sanık hakkında "Sahte çürük raporu" soruşturması kapsamında iddianame hazırlamıştı.
Yaklaşık 2,5 yıl süren dava 2013 yılının Nisan ayında İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından karara bağlandı. Üçok "Örgüt üyesi olmak" ve "Dolandırıcılık' suçlarından 9 yıl 7 ay hapis cezasına, diğer sanıklar da değişik hapis cezalarına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay 6. Ceza Dairesi ise kararı usulden ve esastan bozdu.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more