Sözcü Plus Giriş

Sakarya Haberi: Sakarya'da radyoaktif madde alarmı kaldırıldı (2)

Sakarya'da radyoaktif madde alarmı kaldırıldı (2)

Güncellenme: 17:25, 20/10/2016
Sakarya'da radyoaktif madde alarmı kaldırıldı (2)

TEST CİHAZINDAN KAYNAKLANMIŞ
Sakarya'nın Arifiye İlçesi'nde vücudunda morluklar oluşan 16 yaşındaki Eyüp B.'nin, baraj inşaatında boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapılan, anlamda röntgen çeken cihazdan kaynaklandığı ortaya çıktı.
Radyoaktif madde yaydığı ileri sürülen ve baraj inşaatı yetkililerinin kaybolduğunu bildirdikleri bu cihazın bir parçasının Eyüp B.'nin evinde bulunması nedeniyle 6 kişilik ailenin de hastaneye getirilip kontrole alındığı, ancak herhangi bir radyoaktif maddeye rastlanmadığı belirtildi.
VALİ COŞ AÇIKLAMA YAPTI
Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş da yaptığı açıklamada, gerekli araştırmanın yapıldığını ve herhangi bir radyoaktif maddeye rastlanmadığını, 16 yaşındaki Eyüp B.'nin tedaviye alındığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Merkezi acil servisi ile çocuğun ailesinin kaldırıldığı ToyotaSa Hastanesi acil servisindeki olağan üstü durumun kaldırıldığını söyledi.
Vali Coş, vücudunda morluklar oluşan Eyüp B.'nin temas ettiği cihazın boru kaynaklarında sızdırmazlık testi yapılan cihaz olduğunu açıkladı. Sakarya Kızılcık Barajı'nda işçi olarak çalışan Cumhur Tarık B.'nin amcasının oğlu 16 yaşındaki Eyüp B. ile baraja gittiğini belirten Vali Coş, yetkililerin kaybolduğunu söylediği test cihazını bulan çocuğun evine götürdüğünü anlattı. Vali Coş, çocuğun bir süre sonra rahatsızlandığını ve vücudunda kızarıklıklar meydana geldiğini belirterek şunları söyledi:
"Eyüp B. rahatsızlanınca tedaviye alındı. Olay yerine AFAD ekibi geldi, mahalle sakinleri olay mahallinden uzaklaştırarak güvenlik tedbiri alındı. Ankara'dan Atom Enerjisi Kurumu'ndan da ekip intikal etti. Yapılan ölçümlerde yayılmış radyoaktif madde tespit edilemedi. Radyoaktif kalıntı olabileceği varsayımıyla alınan tedbirler kaldırıldı. Şahıs kontrol altında olup hayati tehlikesi yoktur. Muhtemelen pil. Kimyasal madde kaynaklı alerji olabilir. Alınan güvenlik önlemlerini de kaldırdık. Çocukta kontrol amaçlı olarak tutuluyor."
"ACİL SERVİSLER HİZMET VERMEYE BAŞLADI"
Sakarya Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ise radyasyona rastlanılmadığını belirterek, şu açıklamada bulunuldu:
"Olayın ilk dakikasından sonra malzemeyi bulan 16 yaşındaki çocuk ve 6 kişilik ailenin getirildiği hastanede tedbir amaçlı boşaltıldı. Hastalarda ve yapılan tetkikler sonrasında radyasyona rastlanılmadı. Bu tespit sonrasında iki hastanenin de acil servisleri yeniden hizmet vermeye başladı."
Bu arada olayla ilgili çıkan haberler üzerine Sakarya'da bazı kişilerin radyasyondan etkilendiğini söyleyerek hastaneye başvurdukları belirlendi.  

DHA