Sözcü Plus Giriş

Samsun Haberi: Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz: Milli duyguları barındıran bir proje hazırlıyoruz

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz: Milli duyguları barındıran bir proje hazırlıyoruz

15:40 -
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz: Milli duyguları barındıran bir proje hazırlıyoruz

SAMSUN Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı Tütün İskele'sinden başlayarak, Rus Pazarı, Cumhuriyet Meydanı ve Mıntıka Palas Oteli'ne kadar Kurtuluş Mücadelesi'ni anlatan ve milli duyguları barındıran bir proje hazırlıyoruz" dedi.
Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'daki yerel, ulusal gazete, ajans, televizyon ve radyo temsilcileriyle birlikte Kızılırmak Deltası'nda bulunan Otantik Park'ta bir araya geldi. Samsun'da ki gerçekleşecek projelerden bahseden Başkan Yılmaz, "Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı Tütün İskele'sinden başlayarak, Rus Pazarı, Cumhuriyet Meydanı ve Mıntıka Palas Oteli'ne kadar Kurtuluş Mücadelesi'ni anlatan ve milli duyguları barındıran bir proje hazırlıyoruz. Kentsel dönüşüm projesi olarak yarışma yapılacak. Ve bu projeye göre karar vereceğiz. Cumhuriyet Meydanı üzerinde bulunan Bulvar AVM'yi kompleks haline getireceğiz. Tarih turizmini canlandıracağız. Atatürk'ün Havza'ya gidiş düzergahı projesini hazırlamıştık. Bu projeyi Amasya'ya kadar devam ettirmek istiyoruz. Samsun turizm istemiyordu, lakin ileride çok ihtiyaç duyacak. Ve bu ihtiyaç şuanda da hissedilemeye başlandı" dedi.
Kızılırmak Deltasının UNESCO'nun geçici dünya mirası listesine girdiğini de ifade eden Başkan Yılmaz, "UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girmemiz, 'UNESCO Dünya Mirası Daimi Listesi'ne adayız' demektir. Şu anda hiçbir doğal alan daimi listede yok. Biz kesin listeye girmek için şimdiden çalışmalarımıza başlayacağız. Bu çalışmalarımızı uluslararası düzeyde sürdüreceğiz. Kızılırmak Deltası'nın daimi listenin bir parçası olduğunu onlara ispat edeceğiz" diye konuştu.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more