Sözcü Plus Giriş

ŞANLIURFA'da OHAL kapsamında kent sınırları içerisinde havai fişek ve diğer piroteknik maddelerin satılması, bulundurulması ve kullanımı yasaklandı.
Şanlıurfa İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, havai fişek kullanımı sonucu ölüm ve yaralanmaların yaşandığına dikkat çekilerek şöyle denildi:
"Ülkemizde resmi ve milli bayramlarda, çeşitli açılış, özel gün ve kutlamalarda havai fişek kullanımında önemli artış olduğu görülmektedir. İzinsiz ve usulüne aykırı kullanım, güvenlik önlemlerinin alınmaması sonucu yaralanma ve ölüm olaylarında artış olduğu, ayrıca izinsiz, zamansız veya uygunsuz yerlerde kullanımından dolayı halkımızda korku, heyecan ve panik yaşanmakta, can ve mal güvenliği tehlikeye girmektedir. Ayrıca terör örgütleri tarafından da toplantı ve gösteri yürüyüşlerinde kolluk kuvvetlerine karşı kullanılmaktadır. Bu nedenle, ilimiz sınırları içerisinde genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak ve şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla, Olağanüstü Hal Kanununun 11'inci maddesinin J bendine istinaden havai fişek ve diğer piroteknik maddelerin satışı, bulundurulması ve kullanımının yasaklanması, havai fişekler ve diğer piroteknik maddelerin satışını yapan bulunduranlar ve kullananlar hakkında Olağanüstü Hal süresince cezalandırılacağı hususu valilik makamının oluru ile bildirilmiştir."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more