Sözcü Plus Giriş

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi, Sarayköy'de 10 yıl önce Termal Kültür ve Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi ilan edilen ancak, daha sonra plan tadilatıyla jeotermal enerji üretimine açılan Tekke Mahallesi'ndeki 3 bin 470 hektar alanın 25 yıllığına elektrik üretimi için kiralanması ihalesini yaptı. İki firmanın teklif verdiği ihaleyi, Zorlu Holding kazandı. Zorlu Holding, her yıl için 3 milyon lira ve KDV ile yıllık işletme cirosundan yüzde 19 pay verecek.
Denizli Büyükşehir Belediyesi, Sarayköy ilçesinin Tekke Mahallesi'nde yer alan 3 bin 470 hektar sahanın, jeotermal kaynağa dayalı elektrik enerjisi üretilmesi için kiralama ihalesini yaptı. Denizli Büyükşehir Belediyesi Encümen Salonunda, Genel Sekreteri Mustafa Ünal başkanlığında yapılan ihale için 3 firma başvuru belgelerini sundu. Tekfen Holding'in başvurusu eksik belge nedeniyle iptal edildi. Kapalı zarf usulü yapılan ihalede, Zorlu Holding ve Çelikler Holding teklif verdi. Zarfların açılmasının ardından ihaleyi, Zorlu Holding kazandı.
Zorlu Holding, Büyükşehir Belediyesi'ne yılda KDV hariç 3 milyon lira ödeyecek ve yıllık işletme cirosundan yüzde 19 pay verecek. 25 yıl süreli yapılan anlaşma isteğe bağlı olarak 45 yıla kadar çıkarılabilecek. Her yıl ödenen bedel ise yıllık TÜFE ve ÜFE oranlarına bağlı olarak artırılacak. İhale sürecinin tamamlanması ve Başkan Osman Zolan'ın onayı ile Zorlu Holding, 3 bin 470 hektar alanda 2041 yılına kadar jeotermal kaynağa dayalı enerji üretimi yapma hakkını elde edecek.
Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında ihaleyle ilgili üyelere bilgi veren Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'li Osman Zolan, şöyle dedi:
"Sarayköy'deki jeotermal alanımızın kiralanmasıyla ilgili oybirliğiyle aldığımız karar doğrultusunda ihaleyi gerçekleştirdik. 11 firma şartname aldı, 3 firma ihalemize katıldı. 3 milyon lira her yıl ödeme tutarı var. Tabii ki bu miktar TÜFE ve ÜFE oranında artış yapılarak devam edecek. Şu anda 25 yıllık anlaşma hakkımız var. Uzatılması durumunda bu süre 45 yıla kadar çıkacak. Bununla birlikte üretilen elektriğin satışında elde edilen ciro üzerinden Büyükşehir Belediyesi'ne yüzde 19 pay verilecek. Bu belediyemize uzun vadeli gelir getirecek, öz kaynaklarımızdan geleceğe bırakacağımız en güzel işlerden birisi olacak. Burada 100 megawat elektrik üretilirse belediyemize yılda 50 milyon liranın üzerinde bir gelir sağlanacak."

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more