Sözcü Plus Giriş

KONYA'da tatile gelen 53 yaşındaki Gülşen Bayazıt, geçirdiği kalp krizi sonucu 3-4 kez duran kalbi yeniden çalıştırıldı ve yapılan anjiyo ile tıkalı olan sağ kalp ana damarı balonla açılıp ilaçlı stent takılarak hayata döndürüldü. Operasyonu gerçekleştiren Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Sakallı da, Bayazıt'ın şeker hastası olduğunu ve sigarada kullandığı için kalp krizin gerçekleştiği üzerinde durduklarını belirtti.
İstanbul'da bir tekstil fabrikasında çalışan Gülşen Bayazıt, tatil için memleketi Konya'nın Taşkent İlçesi'ne geldi. Burada ablasının evinde misafir olan Bayazıt, geçen 15 Haziran günü bahçede uzandığı sırada aniden fenalaştı. Çağrılan ambulansla ilk olarak Hadim Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve burada bir kaç kez duran kalbi çalıştırılan Bayazıt, yine ambulansla Konya'daki Özel Farabi Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucu kalp krizi geçirdiği belirlenen Bayazıt'ın sağ kalp ana damarının yüzde 100 tıkalı olduğu saptandı ve anjiyoya alındı. Anjiyo sırasında bir kaç kez duran kalbi çalıştırılan Bayazıt, yapılan operasyonla kapalı olan sağ kalp ana damarına balonla açılıp ilaç kaplı stent takıldı. 
En son bahçede suyun kenarına uzandığını ve aniden fenalaşması üzerine ablasından yardım istediğini belirten Bayazıt, ''Fenalaştıktan sonra neler yaşadım hatırlamıyorum. En son gözümü hastanede açtık. Yıllardır tekstil fabrikasında çalışıyorum. İşimiz stresli, sürekli çay ve sigara içiyorum. Aynı zamanda şeker hastasıyım. Daha önce bazen baş dönmesi yaşardım ama aldırış etmezdim. Gözümden kaynaklandığını tahmin ediyordum'' dedi.
Bayazıt'ın, şeker hastası olmasına rağmen sigara kullanmaya devam etmesinin kalp krizi tetiklediği üzerinde durduklarını belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Murat Sakallı, ''Kendisi hastanemize müracaat ettiğinde kalbinin durması ve solunumun gitmesinin tam neye bağlı olduğu belli değildi. İlk incelememizde kalp grafiğinde, kalp krizini tespit ettik ve hastamıza acil müdahale ederek kroner kalp ünitesine aldık. Şuuru kapalıydı ve solunum makinesine bağlıydı. Çok zor şartlar altında müdahalemizi yaptık. Anjiyo yaparken 2-3 kez kalbi durdu. Elektro şok cihazıyla canlandırdık. Yüzde 100 oranında tıkalı olan sağ kalp ana damarına balon ve ilaç kaplı stent taktık ve şu an tıkalı oran yüzde sıfıra düştü. Allah'a şükürler olsun, hastamızın durumu güzel. Bu hastamızın önemi şudur; uzun yıllar sigara içme öyküsü var ve son 4 yıldır şeker hastalığı var. Biz hastalarımıza şunu vurgulamak istiyoruz, şeker hastalığı varsa beraberinde sigara içiyorsak, ani kalp kriz yüksektir. Bu hastamızda olduğu gibi. Hastamız çok şanslı, ilçe hastanesinde ani kalp durmasına rağmen iyi müdahaleyle kalbi döndürülmüş hatta yolda gelirken 4 defa kalbine elektro şok uygulanmış. Bu bizim sağlık sistemimizin başarısıdır. Hastamızı sağ salim aya kaldırdık ve sağlıklı şekilde taburcu olacak'' diye konuştu.

DHA