Sözcü Plus Giriş

TRABZON’un Beşikdüzü İlçesi’nde meydana gelen sel ve heyelan felaketi sonrasında çamur ve balçıkla kaplanan ilçede temizlik çalışmaları aralıksız sürüyor. Çalışmaları yakından takip eden Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, "Yeni bir imar planıyla ilçe 2 metre yükseltilecek.  Yani ilçe kaldırılacak ve denizle olan kot farkını düşüreceğiz. Bu sayede en azından bu afeti bir daha yaşamayacağız" dedi.
HALA DAHA GİREMEDİĞİMİZ SOKAKLAR VAR
İlçede 3 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel ve heyelan afetinin ardından oluşan çamur, balçık ve hafriyatın temizlenmesi için başlatılan çalışmalara bugün de devam edildi. İş makineleriyle sürdürülen çalışmaları izleyen Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, bir an önce normal yaşama dönmek istediklerini söyledi. Başkan Bıçakçıoğlu, 4 günden bu yana ilçeyi temizlemeye çalıştıklarını belirterek, "Maalesef çok geniş alana yayıldı. Hala daha giremediğimiz ara sokaklar var. Çalışmaları sürdürüyoruz. Akşam yağmur yağdı, çamur ve balçık tekrar yayıldı. Temizlik ve zarar-ziyan tespiti çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.
HEYELAN RİSKİ SÜRÜYOR
Halen çok acil bir ihtiyaç olmadığını ifade eden Başkan Bıçakçıoğlu, köylere ulaşımın sağlandığını ancak yer yer göçükler bulunduğuğunu belirtirken, "Tehlike oluşan bölgelerde yolları tek şeritten ulaşıma açtık. Ancak heyelan riski hala daha devam ediyor" dedi.
"BUNA 'KADER' DİYEMEYİZ"
Karadeniz Sahil Yolu’nun ilçe merkezinden yüksekte oluşu nedeniyle oluşan kot farkının yaşanan faciada etkisi olduğuna işaret eden Başkan Bıçakçıoğlu açıklamalarını şöyle sürdürdü:
"Buna 'kader' diyemeyiz. 2012’de, 2014’ de bunu yaşadık. Bu yol 1964’de yapıldı. Çok kot farkı var. Karadeniz Sahil Yolu ile ilçe merkezi arasında 3 metre kot farkı var. Ne yapacağız Gelen yağmur ilçede kalıyor, denize ulaşmıyor. Yatay sondajlarla suyu denize ulaştırmamız lazım. Sokaklarımız ve dere yataklarımız çok dar. Yıkılıp yeniden genişletilmesi gerekir."
"BİNALAR YIKILACAK, İLÇE 2 METRE YÜKSELTİLECEK"
Beşikdüzü’nde kentsel dönüşüm ve yeni imar planı çalışmaları yapıldığını bu çalışma ile ilçenin 2 metre yükseltileceğini vurgulayan Başkan Bıçakçıoğlu, şöyle konuştu:
"Başka taraflarda bereket ve rahmet olan yağmur, maalesef bizde sıkıntı, ıstırap ve felakete dönüşüyor. Bunun önüne geçmemiz lazım. İlçenin yeniden imarı konusunda çalışmamız var. Kentsel dönüşüm çalışmamız selin etkilediği alanın tamamını kapsamaktadır. Bu çalışmayı TOKİ ile tamamladık. Caddeler, sokaklar ve binalar yıkılacak, yenisi yapılacak. İlk etapta 700 konut var. Yeni bir imar planına göre ilçe 2 metre yükseltiliyor. Denizle olan kot farkını düşüreceğiz. Bu sayede en azından bu afeti bir daha yaşamayacağız. Daha modern bir ilçe kurmanın gayreti içerisindeyiz. Bunu yapacağız."
Başkan Bıçakçıoğlu, teleferik projesi nedeniyle eleştiriler yönetilmesini kabul etmeyeceğini, projelerini kafasında oluşturduğunu, ne yapacağımı düşünerek buraya geldiğini bildirirken, "Yapmak istediklerim, hayallerim var. Benim bir hikayem, senaryom var. Bunu ben yazmışım ve bu oyunu oynayacağım. Kim eleştirirse eleştirsin. Beşikdüzü’ne teleferik yapılacak, buraya 5 yıldızlı otel yapılacak. Ben günü kurtarma peşinde değilim. Vız gelir, tırıs gider. Bir dönem belediye başkanlığı için geldim. ‘Allah önümü açık etsin’ diyorum. Bu proje eskiden beri olan bir proje. Turizme önemli bir katkısı olacak bu projeyi yapacağız. Teleferik bir yerlerini mi batmış Sel ile teleferiğin ne alakası var" dedi.
"İNŞALLAH NORMAL HAYATA DÖNERİZ"
Yöre sakinlerinden Hüseyin Öztürk de, büyük bir felaket ile karşılaşacaklarını anlatırken, "Çok şükür iyiyiz. Boyun eğmekten başka ne gelir elimizden Yavaş yavaş temizlenerek hayat normale döner inşallah. Bu hükümet kuvvetli, hallederler. Yeter ki can sağlığı olsun" dedi. İşyeri sahibi Erhan Çatalbaş da, selin ardından zarar gören işyerine hala daha ulaşamadığını dile getirdi,
"Sokağımızda kanal hala daha açılmadı. 4 gündür dükkânıma giremiyorum. Çalışıyorlar ama durum ortada. Dördüncü günde iş yerimizde ne kadar hasar olduğunu bile bilmiyoruz. Dükkân su ve çamur içinde. Ne varsa gitti. Mağduruz” diyerek yardım edilmesini istedi.
DERE YATAKLARI DARALTILDI İDDİASI
Mustafa Sağlam da, dere yataklarının daraltılmasının faciaya neden olduğunu öne sürdü, eski belediye başkanlarından hiç birine hakkını helal etmediğini kaydederek, "İlçede dere yatakları çevresine kim ruhsat verdi Bu dere yatağının yeri nasıl değiştirildi de çarşının içine girmesine kim izin verdi 4-5 metrelik genişliği olan dere yatakları 2 metreye kadar düştü. Bu nasıl iştir Bunlar lütfen araştırılsın. Burada parmağı olan herkes suçludur" diye konuştu. 

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more