Antalya Haberi: SGK Başkanı Bağcı: SGK'nin karadelik olabilecek açığı yok

SGK Başkanı Bağcı: SGK'nin karadelik olabilecek açığı yok

SGK Başkanı Bağcı: SGK'nin karadelik olabilecek açığı yok

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Mehmet Selim Bağcı, SGK'nın açıklarının sürekli arttığı yönünde ortaya atılan iddiaların doğru olmadığın söyleyerek, “SGK dünyanın sosyal refah devletleri anlamında örnek olan İskandinav ülkeleri düzeyinde genel sağlık sigortası paketine sahip bir kurumdur. SGK'nin şu an yönetilemez, karadelik olabilecek herhangi bir açığı söz konusu değil" dedi.
SGK Başkanı Dr. Mehmet Selim Bağcı, Antalya Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Bağcı, daha sonra güncel konularla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Antalya'ya kurum alacaklarının tahsil ve takibine ilişkin 2 hafta sürecek eğitim programının açılışı için geldiğini hatırlatan Bağcı, “Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile SGK alacaklarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin kanun TBMM'de kabul edildikten sonra, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak resmi gazetede yayımlandı. Söz konusu kanunla birlikte bizim 67.7 milyar TL alacağımız yeniden yapılanmaya tabi tutuldu. Sayın bakanımızın bize çok net bir talimatı vardı. Bütün borçlularımıza, bütün sigortalılarımıza mutlaka ulaşacağız. Kanun çıkarmak siyasetçilerin görevi ise bu kanunu yararlanacak bütün vatandaşlara iletmek, tanıtmak da biz bürokratların görevi. Onun için son 1,5 aydır çok yoğun tanıtım kampanyası içerisindeyiz" dedi.
Yeniden yapılandırmanın SGK'nın finansal dengeleri ve nakit akışı açısından önemli olduğuna vurgulayan Bağcı, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Yapılandırma aynı zamanda bizim velinimetimiz olan işverenlerimizin ödeme kapasitelerinin artırılması, bilançodaki borç oranının düşmesi, bizim bilançodaki alacaklarımızın düşmesi, tahsil kabiliyetimizin artması anlamında da önemli. Hem işverenlerin durumunu daha iyiye götürmek ve rahatlatmak, hem de SGK'nın gelir dengesini iyileştirmek için herkesi yeniden borçlarını yapılandırmaya çalışıyoruz. Antalya da yeniden yapılandırma anlamında bizim için çok önemli. Çok ciddi sigortalı sayısı olan, Türkiye ekonomisine tarım ve turizmi ile ciddi katkı sağlayan ender illerimizden biri. Bakanımız, biz dairede oturup, sigortalılarımızın, işverenlerin, borçlularımızın bize gelmesini değil, bizzat bizim onlara gitmemizi talimat buyurdu. Son 1 haftaya girerken işverenlerimize tekrar tekrar seslenmek istiyoruz. 31 Ekim'e kadar mutlaka gelin, yeniden yapılandırmaya müracaat edin. 31 Ekim'e kadar geldiğinizde sizden hemen ilk taksit ödemeyi beklemiyoruz. İlk taksiti 2 Ocak 2017'de ödeyeceksiniz."
Gençlere de seslenen Mehmet Selim Bağcı, Genel Sağlık Sigortası borçları için mutlaka 31 Ocak 2017'ye kadar müracaatlarını yapmalarını istedi. Genel Sağlık Sigortası borcu olmadığın düşünen gençlerin bir sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidip, gelir testine girmelerini de isteyen Bağcı, eğer gelir testinde gerçekten prim ödemesi gerekmeyen bir durum var ise geçmişe dönük bütün primlerin silineceğini hatırlattı. Bağcı, Genel Sağlık Sigortası borçlarının ilk taksitlerinin ise 28 Şubat 2017 tarihinde ödeneceğini ifade etti. Bir soru üzerine, şu ana kadar beklentilerinin üstünde bir talebin söz konusu olduğunu belirten Bağcı, “İnsanlarımız genelde son güne bırakır. Cuma gününe kadar her gün bizim için çok önemli. Önümüzdeki hafta net bir tablo ortaya çıkacaktır" diye konuştu.
SGK AÇIKLARI SÜREKLİ ARTMIYOR
Kamuoyunda SGK açıklarının büyüdüğüne yönelik iddialar ortaya atıldığının hatırlatılması üzerine SGK Başkanı Bağcı şöyle konuştu:
“SGK açıkları sürekli artmıyor. SGK şu an Avrupa Birliği değil, dünyanın sosyal refah devletleri anlamında örnek ülkeler olan İskandinav ülkeleri düzeyinde Genel Sağlık Sigortası paketine sahip bir kurumdur. SGK'nın şu an yönetilemez karadelik olabilecek herhangi bir açığı söz konusu değil. SGK özellikle 2006 ve 2008'de yapılan reformlarla tamamen kendi imkanları ile ayakta durma imkan ve kabiliyetine kavuşmuş bir kurumdur. SGK'da tamamen bilimsel çalışmalara dayanarak yapılan çalışmalar doğrultusunda 2070'e kadar çok ciddi bir açığın ve bütçe üzerinde yük olması söz konusu değil. Böyle bir görüntüye de sahip değiliz. SGK çökmüş, yönetilemez, ya da açıkları ile bütçenin sırtında yük olan bir kurum değildir. Özellikle yapılan reform olumlu sonuçlarını vermeye başlamıştır. Tamamen orta vadeli programa, mali plana uygun bir şekilde dengelerimiz devam etmektedir. Bugün Türkiye makro ekonomik olarak, temel büyüklükler olarak hakikaten mali açıdan sürdürülebilir bir SGK sistemine kavuşmuştur. Bize düşen görev bu kurumu SGK'yı ayakta tutmaktır. Geçen yıl açığımız 11 milyar TL olarak açıklanmıştı. Kamuya açık bir bütçemiz var. 2017 bütçesi de bu parametrelerle hazırlanıp kamuoyuna açıklanacaktır. Bizim 30 milyar TL gibi bir açığımız söz konusu değildir."
1 GÜNLÜK EKSİK PRİM SORUSU
Antalya'da emekli olan bir vatandaştan, 1 gün eksik prim hesaplandığı gerekçesi ile 3 yıl boyunca ödenen emekli maaşının geri istendiğine yönelik soruyu ise SGK Antalya İl Müdür Vekili Nejat Deniz yanıtladı. Nejat Deniz, şunları söyledi:
“Bizim zaman zaman geçmişe yönelik kontroller olmaktadır. Dolayısıyla bir kişinin nasıl 1 günden dolayı aylık bağlanması hakkı var ise, sonradan yapılan aşamalar içerisinde yapılan kontroller aşamasında kişilerin sigortalılık sürelerinin iptal olması, ya da aylık bağlanma ile ilgili genel şartları sağlamaması halinde de bu kişilerin aylıklarını istemek hakkına sahibiz. Burası bir vakıf şeklindedir. Buradaki kaynaklarımızı biz dula, yetime, sigortalıya bu anlamda vermekteyiz. Burada biz herhangi bir insiyatif alarak değil, usul ve esaslar doğrultusunda aylık bağlamaktayız. Bu usul ve esaslar doğrultusunda genel şartları yerine getirmeyen bir kişi olduğunda da geçmişe yönelik işlem yapabilmekteyiz. Bu kişinin dernek başkanı olması veya basına bu durumu iletmiş olması durumu değiştirmez. Haksız bir durum var ise bu kendisine de aynı şekilde rücu edecektir. Bu konuda kamuoyunu yanıltıcı veya yönlendirici anlamda yapılan haberler doğru haber niteliği taşımamaktadır. Bizim esas üzerinde durmuş olduğumuz husus budur."

 

DHA

Loading...