Sözcü Plus Giriş

Mersin Haberi: Sığınmacılara umut kapısı oldular

Sığınmacılara umut kapısı oldular

Güncellenme: 10:37, 19/12/2016
Sığınmacılara umut kapısı oldular

SAVAŞTAN kaçan Suriyeli Ziad Mnla tarafından kurulan Sosyal Suriye Grupları (SSG) adlı dernek, Ortadoğu'dan gelen mültecilere yeni bir yaşam kurabilmeleri için meslek kursları veriyor.
Suriye'de ticaretle uğraşan Ziad Mnla iç savaştan kaçarak 2012 yılında Hatay'a yerleşti. Bu tarihten itibaren çeşitli derneklerde mülteciler için çalışan Mnla, 2015 yılında tüm Suriye derneklerini 'Sosyal Suriye Grupları' adı altında birleştirdi. Antakya, Adana ve Mersin'de şubeleri bulunan dernek yaklaşık 250 personel ile hizmet vermeye başladı. Dernek Türk hükümetinin destek ve yardımlarının yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği tarafından da destekleniyor.
MESLEK SAHİBİ OLUYORLAR
Mülteciler, derneğin açtığı, erkek ve kadın kuaförlüğü, beyaz eşya tamirciliği, yazılım, terzilik, turizm, resim ve bilgisayar kurslarında meslek eğitimi alıyor. Kurslara katıldıktan sonra kendi işlerini kuran mülteciler olduğunu anlatan Mnla, şöyle dedi:
"Üniversiteye hazırlanan mültecilere ücretsiz derslerin yanı sıra yaklaşık 750 öğrenciye burs veriyoruz. Savaşta travma geçiren çocuklar için sağlık ve rehabilitasyon desteği sağlıyoruz. Üyeleri birbirinden kopan aileleri bir araya getirmek için çalışmalar yapıyoruz. Sadece Suriyeliler değil, Ortadoğu'dan gelen tüm mültecilere ırk, dil, din ayrımı yapmadan yardımcı oluyoruz."
"ÖRNEK ÇALIŞMALAR YÜRÜTÜYOR"
Derneğin hukuk danışmanlığını yapan avukat Emre Türk ise şu bilgileri verdi:
"Vatanlarından ayrılmak zorunda kalarak ülkemize sığınan mültecilere kucak açmanın, tarihin bugün için ülkemize yüklediği bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Bu anlamda SSG yaptığı çalışmalarla mültecilere sunduğu ücretsiz hizmetlerle öncü ve örnek çalışmalar yürütüyor. Mültecilerin hayatlarında yeni bir sayfa açmalarına yardımcı oluyor."

 

DHA