İstanbul Haberi: Silivri Cezaevi'nde tutuklu askerler için ilk görüş günü

Silivri Cezaevi'nde tutuklu askerler için ilk görüş günü

Silivri Cezaevi'nde tutuklu askerler için ilk görüş günü

15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan askerlerin birinci derece yakınları bugün ilk görüş günü için cezaevindeydi.

Silivri Cezaevi sabah erken saatlerden itibaren ziyaretçi akınına uğradı. Kimlik kontrolü ve üst aramasının ardından içeri alınan asker yakınları görüş salonlarının girişinde büyük kalabalıklar oluşturdu.

BİRÇOĞU İSTANBUL DIŞINDAN GELİYOR

Birçoğu İstanbul dışından gelen ve seslerini yeterince duyuramamaktan şikayetçi olan asker yakınları günlerdir cezaevi kapılarında, arabalarda, yakınlardaki camilerde sabahladıklarını belirtti.

"5 SENE DAĞLARDA GEZDİ EŞİM"

Piyade Uzman Çavuş Mehmet Umur'un eşi Özlem Umur, "Ben FETÖ'cü değilim. Ben uzman çavuşun eşiyim. Ben onurlu bir askerin eşiyim. Biz darbeci değiliz. Biz FETÖ'cü değiliz. Biz askeriz diyerek" dedi. Umur, " Yalvarıyorum, biz FETÖ nedir bilmeyiz. Bizim bu çektiğimizi bir Allah biliyor biz de biz. İki haftadır gözümüzün yaşı dinmedi. Benim eşim 5 sene dağlarda görev yaptı. Kurşunlara kendini siper etti. Kucağında arkadaşlarını şehit verdi" diye konuştu.

"KURUNUN YANINDA YAŞI YAKMASINLAR"

"Biz böyle ihanet görmedik" diyen Özlem Umur, " Keşke kurşunlara kendini siper etseydi de, böyle ihanetle suçlanmasaydık. Çok gücümüze gidiyor. Devlet büyüklerimizden biran önce yardım istiyoruz. Allah rızası için, bizi aklasınlar biran önce. Biz aklanmayı istiyoruz. Tertemiziz. Yalvarıyoruz, kurunun yanında yaşı yakmasınlar" şeklinde konuştu.

"OĞLUMUN SESİNİ DUYMADIM"

Özlem Umur'un sözlerine birçok asker yakını alkışlarla destek verdi.

Asker yakınları, " Çocuklarımızı istiyoruz" diye bağırdı. Bunlardan biri de 4 önce terhis olması gereken piyade er Mustafa Murat Doğancılı'nın annesi Sermin Doğancılı'ydı. İlaçlarla ayakta durduğunu söyleyen ve sürekli gözyaşı döken asker annesi, " Günlerdir sesini duymadım oğlumun, sesini. Tatbikat demişler. Çocuk ne bilsin. Er benim oğlum er. Vatan millet bayrak sevgisiyle büyüdü oğlum" derken oğlunun biran önce bırakılmasını istedi.

"DARBEYE KARŞI SOKAĞA ÇIKTIK"

Bir asker yakını da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısıyla darbeye karşı sokaklara çıktıklarını söyleyerek, "Hala sokaklardayız. Bir tane yetkili yok. Allah Muhammed için bir tane bilgi veren yok. Perişanız, çocuğumuz için endişe ediyoruz. Baksınlar şurada halk ne halde" diye konuştu.

 

 

 

DHA

Loading...