Sözcü Plus Giriş

SİNOP'ta 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Atatürk Anıtı'na çelenk konularak saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu.
Sinop'ta Gaziler Günü nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Atatürk Anıtı'ndaki törene Sinop Valisi Hasan İpek, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Sinop Belediye Başkanı Baki Ergül, Sinop Şehit ve Gazi Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Özgen, gaziler ile şehit ve gazi yakınları katıldı. Tören Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Sinop Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Mehmet Özgen bir konuşma yaptı. Özgen, gaziliğin Türk Milleti için bir onur olduğunu vurgulayarak, şöyle dedi:
"Büyük Önder Mustafa Kemal Paşa’ya, 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM tarafından, mareşal rütbesi ile gazi Unvanının verildiği gün. Kahraman Gaziler Günümüz kutlu olsun. Sizler, büyük Türk milletinin gurur kaynağı olan Sultan Alparslan ‘ın yiğitleri, Osman Gazi'nin alpleri, Fatih Sultan Mehmet’in fedaileri, Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın mehmetçikleri, vatanı için evladını feda eden Domaniçli Habibe'nin, Erzurumlu Kara Fatma’nın, Gördesli Makbule’nin, Halime Çavuşun, Nezahat Onbaşının, kahraman binbaşı Ayşe’nin evladı fatihanları, Türk Milletinin gönlünün sultanısınız. Asırlarca mazlumun yanında zalimin karşısında duran, şehidine saygıyı gazisine sevgiyi asla eksik etmeyen, asaleti ferasetinden gelen, manevi duygularından ödün vermeyen, duyguların en kutsalı olduğu inancı ile tüm insanları kardeş kabul eden büyük Türk Milleti, üç kıtada asırlarca bu duygularla hüküm sürmüş ve dünya barışının mimarı olmuştur, olmaya da devam edecektir. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış diyerek hürriyetinden ödün vermedi ve vermeycektir. Yaratılanı yaratandan ötürü seven bu büyük millet, sonsuza kadar var olacak ve biz, bu kutsal günümüzü her yıl artan büyük bir coşkuyla, sonsuza kadar kutlamaya devam edeceğiz."
Tören ardından Vali İpek ve protokol üyeleri Sinop Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Şehitler Derneği'ni ziyaret ederek gaziler ve şehit aileleriyle bir süre sohbet etti. Vali İpek burada yaptığı konuşmada, Türk Milleti'nin, tarihin hiçbir döneminde bağımsızlık, vatanın bölünmez bütünlüğü, bayrak sevgisi, milli ve manevi değerlerinden asla ödün vermediğini vurgudı. Vali İpek, "Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin en kutsal emanetidir. Aziz Milletimiz, 15 Temmuz 2016 tarihinde yeni bir kurtuluş ve Cumhuriyete sahip çıkma kahramanlığını etnik ve siyasi hiçbir ayrılık göstermeden şehitler ve gaziler vererek göstermiştir. Uçağı, topu, tankı ile gelen dahili düşmanları göğsünü siper ederek yenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kahraman evlatları bu başarıyı elde etmiştir" dedi.

DHA