Sözcü Plus Giriş

SİVAS Valisi Davut Gül, kamuda çalışan ve terör örgütleriyle bağlantısı olan kişilerin belirli kriterlere göre görevden alındığını belirterek, "Kimse kusura bakmasın, bir idareci nereye para yatıracağını bilemiyorsa, 4-8 ay sendikada bulunup nerede olduğunu bilemiyorsa bizim onlara çocuklarımızı, okullarımızı teslim etme lüksümüz yok. Kim olursa olsun, hangi pozisyonda olursa olsun yollarımızı ayıracağız" dedi.
Sivas Valisi Davut Gül, yeni eğitim-öğretim sezonunun açılışı nedeniyle hayırsever Zeki Şahin tarafından Yıldızeli İlçesine bağlı Kavak Köyü'ne yaptırılan 8 derslikli Zeki-Seyfi Şahin Ortaokulu'nun açılış törenine katıldı. Törende konuşan Vali Gül, okulun yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, şöyle dedi:
"Buraya bir para harcanmış ama bunun dışında ciddi bir emek harcanmış. Çok nitelikli bir projesi var, o yüzden tebrik ediyorum. Ayrıca ismi çok güzel. Hem çocuğunun, hem kendi ismini koydu. Okul bahçesindeki bu çadır çok güzel. Bütün eğitim-öğretim açılışlarında protokol gölgede bekler, öğrenciler ve veliler güneşin altında bekler. Dolayısıyla şimdi çok daha güzel bir tablo var burada. Bizim tüm etkinliklerimizde olması gereken bir tablo olmuş. O yüzdende tebrik ediyorum."
"ÇOCUKLARIMIZI TESLİM ETME LÜKSÜMÜZ YOK"
Daha sonra darbe girişimine değinerek, asker, polis ve vatandaşın ortak mücadelesiyle bu toprakların işgalden kurtulduğunu ifade eden Vali Gül, okulların onarıldığını, eğitim-öğretime hazırlandığını anlatırken, şöyle dedi:
"En önemli hazırlık içimize sızan terör örgütüne mensup öğretmenleri ayıklamaya başladık. Bu FETÖ ile başladı, PKK ile devam ediyor. Varsa diğer örgütleri içinde devam edecek. Bir şekilde FETÖ ve benzeri terör örgütlerine bulaşan öğretmen ve diğer kamu personelinin kamuda var olma imkanı yok. Öğrencilerimizi bunlara teslim etme şansımız yok. Yeni 15 Temmuz'larla karşılaşmamak için kamu, devlet olarak üzerimize düşeni yapmamız lazım ki yapıyoruz. Şimdi, belli kriterler konuluyor. Nedir o kriterler Şu kadar gün sendikalı olanı devlet meslekten ihraç ediyor. Daha az gün sendikalı olan veya atılmayan öğretmenler var. Bunların içerisinde idareci olanlarla yollarımızı ayırıyoruz, ayıracağız. Yani kimse şöyle bir şey demesin; 'Efendim ben hiçbir şey yapmadım, sadece 4 ay sendikalıydım. Ya da Bank Asya'da şu kadar param vardı.' Kimse kusura bakmasın, bir idareci nereye para yatıracağını bilemiyorsa, 4 ay veya 8 ay sendikada bulunup nerede olduğunu bilemiyorsa bizim onlara çocuklarımızı, okullarımızı teslim etme lüksümüz yok. Kim olursa olsun, hangi pozisyonda olursa olsun yollarımızı ayıracağız. 'Efendim biz tanıyoruz çok iyi adam' diyenler oluyor, kusura bakmayın biz öyle tanımıyoruz. Bizim kağıt üzerinde gördüğümüz idarecilik yapamayacak; öğrencilerin teslim edilmemesi gereken adam. Öğrencilerimizi temsil ettiğimiz insanlar bundan sonra pırıl pırıl öğretmenler olacak."
Vali Davut Gül, konuşmanın ardından okulun açılışını yaparak beraberindeki protokol üyeleri ile birlikte sınıfları gezdi. Öğrencilerle sohbet eden Vali Gül, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ders kitaplarıyla birlikte öğrencilerin masalarına bırakılan, '15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitlerimiz Anısına' kitapçığının çok önemli olduğunu ifade ederek bu kitapçığın başucu kitabı yapılması tavsiyesinde bulundu.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more