Sözcü Plus Giriş

TÜRKİYE ile Afganistan arasında imzalanan protokol kapsamında Sivas Polis Meslek Yüksek Okulu'na eğitime gelen 246 kişilik 5'inci Afgan kadın polis adayı düzenlenen törenle 4 aylık eğitimlerine başladı.
Afganistan halkına güven ve asayiş içerisinde bir ortam sağlanması amacıyla Afgan polis adaylarının Sivas'ta eğitim görmesi için 2011 yılında iki ülke arasında protokol imzalandı. Bugüne kadar 2 bin 733 Afgan polisin mezun olduğu okula bu dönem 246 öğrenci daha gönderildi. Afgan polis adaylarının eğitimleri 5 Eylül tarihinde 'İntibak eğitimi' ile başladı. Eğitimlerde Afgan kadın polis adaylarına silah bilgisi ve atış, simülasyon atış eğitimi, ilk yardım, arama teknikleri, trafik polisi, olay yeri inceleme ve delil toplama ile bayanlara işlenen suçları gibi alan eğitimleri verilecek. 5'inci dönem eğitim programının resmi açılışı ise, bugün yapıldı. Türk ve Afgan ulusal marşlarının okunmasıyla başlayan programa Sivas Valisi Davut Gül, Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Ekramuddin Yawar, Afganistan Ankara Büyükelçisi Amanullah Jayhoon, 5'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Piyade Albay Mehmet Kip, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, İl Emniyet Müdürü Turgay Çalışkan, Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Fatih İnal, Okul Müdürü Adnan Oran, ve bazı il protokol üyeleri katıldı.
"AFGANİSTAN DARBE GİRİŞİMİNİ KINAMIŞTIR"
Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Ekramuddin Yawar, Türkiye-Afganistan ilişkilerinden söz ederken, Türkiye'nin her zaman dostluğunu Afganistan'a kanıtladığını belirterek, "Afganistan da her zaman Türkiye'nin yanında olmaya ve Türkiye'ye yardımcı olmaya çalışmıştır. Afganistan, başarısız darbe girişimini kınamıştır. Afganistan Türkiye'ye destek verdi ve Türkiye'nin yanında olduğunu ilan etti. Polisin en önemli görevlerinden biri yasaları icra etmektir. Bir polis yasaları tam olarak bilmiyorsa o zaman kesinlikle sıkıntı yaşayacaktır. Burada bulunduğunuz ve öğrendiğiniz şeyler gerçekten çok önemli ve etkili olacaktır" ifadelerini kullandı.
Polis Akademisi Başkan Yardımcısı Fatih İnal ise, son iki dönemde icra ettikleri eğitim faaliyetine Afgan kızların katılması ve bu programının geçmiş dönemdeki uygulamaların Afganistan'da olumlu yansımalarını görmekten büyük mutluluk ve onur duyduğunu söyledi. İnal, "Yaklaşık 5 senedir yürüttüğümüz faaliyet Afganistan polisinin ana iskeletini oluşturmada önemli bir vesile ve katkıda bulundu. Kabil gibi Afganistan'ın birçok eyaleti huzur bulmadıkça, orada yaşayan Afgan kadının gözünün yaşı dinmedikçe bizim Sivas'ta, Ankara'da, İstanbul'da, Diyarbakır'da Anadolu'nun herhangi bir köşesinde huzur içinde yatmak ve sofralarımızdan tam doyarak kalkmak haramdır" diye konuştu.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more