Sözcü Plus Giriş

BALIKESİR'in Ayvalık İlçesi'nde, erkeklerin bile yapmakta zorlandığı balıkçılığı yıllarca yapan ve 8 çocuğunu büyüten 'Salcı kız' lakaplı 74 yaşındaki Adile Yakacak, öldü. Yakacak'ın cenazesi, Cunda Adası'ndaki aile kabristanına, vasiyeti üzerine balıkçı teknesiyle götürüldü.
Cunda Adası ile Ayvalık ilçe merkezini birbirine bağlayan köprünün yapımından önce dönemin belediyesi bünyesinde yapılan sallarla Cunda Adası'na otomobil ve kamyonları geçiren babası Mustafa Kurt'un yanında çalışan 'Salcı Kız' lakaplı Adile Yakacak, evlenip 8 çocuk annesi oldu. 33 yıl önce balıkçı eşini yitiren Adile Yakacak, çocuklarını karnını doyurabilmek için eşinin mesleğini devraldı ve yıllarca ağ atarak, ava çıktı. Adile Yakacak, tonlarca ağırlığında balık ağlarını çekti, çocuklarını kimseye muhtaç etmedi. 27 yıl önce kendisi gibi balıkçı oğlu Recep Yakacak'ın denizde boğularak ölümü üzerine bir kez daha yıkılan Adile Yakacak, yaşama ve işine küsmedi. Kentin sevilen simalarından Adile Yakacak, dün yaşamını yitirdi.
ÇOCUKLARI VASİYETİ YERİNE GETİRDİ
Eşini ve çocuğunu kaybettiğinde onların cenazesini ömürlerinin büyük bölümünü geçirdikleri deniz üzerinden bir tekneyle Cunda Adası'ndaki aile mezarlığına götürüp toprağa veren Adile Yakacak, cenazesinin morga konulmadan aynı törenin kendisi için de yapılmasını vasiyet etti. Çocukları bu vasiyeti yerine getirdi. Ayvalık'ta Hayrettin Paşa Mahallesi'nde dün ikindide kılınan namaz ardından Cunda Adası Kabristanı'nda bulunan aile mezarlığına defnedilen Yakacak'ın cenazesi, vasiyeti üzerine Ayvalık Balıkhanesinden bindirildiği tekneyle Cunda Adası'na götürüldü, toprağa verildi. Kentte babasının lakabı olan 'Babu' lakabıyla da tanınan Adile Yakacak'ın ölümü Ayvalık'ta büyük bir üzüntü yarattı.
Yakacak'ın oğlu Ali Yakacak, annesinin vasiyetini yerine getirmiş olmanın bir nebze olsun mutluluk verici olduğunu söyledi. Annesinin cenazesinin tıpkı babası ve 27 yıl önce hayatını kaybeden kardeşi gibi deniz üzerinden kabristana götürüldüğünü belirten Ali Yakacak, "Annem çok fedakardı. Babam hayatını kaybedince, annem ben ve 7 kardeşimi büyütebilmek için ömrü boyunca çalıştı didindi ve bizleri bu yaşlara getirdi. Bize tıpkı babam ve kardeşim gibi deniz üzerinden cenazesinin kabristana götürülmesini ve asla cesedinin morga konulmamasını vaziyet etmişti. Biz de bunu yaptık" diye konuştu.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more