Son Dakika: – Spiegel Online: Federal Hükümet memurlara burka ve nikap yasağı getirmeye hazırlanıyor

– Spiegel Online: Federal Hükümet memurlara burka ve nikap yasağı getirmeye hazırlanıyor

– Spiegel Online: Federal Hükümet memurlara burka ve nikap yasağı getirmeye hazırlanıyor

Almanya'da hükümetin memurların yüzlerini kapatacak burka ve nikap gibi giysileri giymelerine yasak getirmeye hazırlandığı iddia edildi. Spiegel Online'de yer alan habere göre, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak metinde, özgür ve demokratik bir toplumda birlikte yaşam açısından açık iletişimin önemine dikkat çekilerek, yüzü kapatan giysilerin insanları tanımayı ve kişilik değerlendirmesini zorlaştırdığı gerekçesiyle, kamuda görev yapan memurların bu tür giysileri giymesinin engellenmesi öngörülüyor.

Burka ve nikabın uyumu engellediği, kadınları hor gördüğü ve kadınerkek eşitliğine aykırı olduğu gibi görüşlerinin yer aldığı kaydedilen metinde, kamu görevini düzenleyen yasada yapılacak değişiklikle, memurların iletişimi zorlaştıran veya imkansız kılan bu tür giysileri giymelerinin yasaklanmasının istendiği öne sürüldü.

Kamuya açık alanlarda yeni düzenleme
Taslağın gelecekte vatandaşların din özgürlüğünü gerekçe göstererek, kimlik tespitini zorlaştıran dini giysileri giymelerine de sınırlama getireceği belirtiliyor. Buna göre, kimlik kontrolü, mahkemeler ve seçim lokallerinde kapalı olunamayacak. İhlallerin kabahat olarak değerlendirilerek cezalandırılmasının öngörüldüğü kaydedildi.

DHA

Loading...