Son Dakika: Stockholm’deki LGBTİ yürüyüşüne 50 bin kişi katıldı

Stockholm’deki LGBTİ yürüyüşüne 50 bin kişi katıldı

Stockholm’deki LGBTİ yürüyüşüne 50 bin kişi katıldı

Bir haftadır devam eden LGBTI haftası 50 bin kişinin katıldığı ‘Pride Yürüyüşü' ile son buldu. Başta Başbakan ve Sosyal Demokrat Parti Başkanı Stefan Löfven ile birlikte diğer parti liderleri de kortejde yer aldılar. Yabancı düşmanlığı ve ırkçı görüşleriyle tanınan İsveç Demokratları partisinin katılmadığı yürüyüşte Hıristiyan Demoktrat Partisi ilk kez parti başkanı Ebba Busch Thor ile temsil edildi.
Bayraklar ve pankartlarla süslenmiş 200 aracın katıldığı ‘Pride Yürüyüşü' nde polis, askeriye ve itfaiye kurumlarında çalışan LGBTİ mensuplarının yanı sıra hemen tüm resmi kurumlarda çalışan LGBTİ mensupları da kurumlarının pankartı altında yürüdüler. Türkiyeli eşcinseller de kortejde ‘‘Barış ve Demokrasi İçin Türkler'' pankartı altında yer aldılar.
Kortej güzergahı boyunca zaman zaman yağan yağmura karşın 200 bine yakın kişi de ‘Pride Yürüyüşü' nü izleyerek destek verdiler. Yürüyüş sonuna doğru yürüyüşü sabote etmeğe çalışan ırkçı bir grup polis tarafından dağıtıldı, iki ırkçı ise gözaltına alındı.

DHA

Loading...