İzmir Haberi: Sümerbank kumaşları doğduğu topraklarda

Sümerbank kumaşları doğduğu topraklarda

Sümerbank kumaşları doğduğu topraklarda

İZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü tarafından yeniden üretilen ve Türkiye'nin sanayileşme devriminin mirasını oluşturan Sümerbank kumaşları, elbiseleri, ev tekstil ürünleri, Sümerbank fabrikalarının doğduğu Aydın'da sergileniyor.
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi tarafından Aydın Arkeoloji Müzesi'nde gerçekleştirilen 'Bir Ulusu Giydirmek: 1956- 2000 Yılları Arası Sümerbank Desenleri' adlı serginin açılışına Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan, Aydın Müze Müdürü Yılmaz Akkan, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, Eski Nazilli Sümerbank Fabrikası çalışanları, davetliler katıldı. Sergi, 13 Kasım'a dek açık kalacak. İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, ilk sergiyi İzmir'de açtıklarını anımsatarak şunları söyledi:
"Üniversitemizde bulunan Sümerbank arşivinin kültürel mirasımızın aktarılmasını hedefledik. Proje kapsamında 1956- 2000 yılları arasında Halkapınar Fabrikası'nda üretilen 6 bin kumaş arşivlendi. 200 bin farklı kumaş arasından seçilen desenler, fakültemizde basıldı ve üretildi. Sümerbank, Cumhuriyet döneminde Türkiye'nin modernizasyonu için önemli bir rol oynamıştır. Dijital arşivi, Türkiye ve dünyadaki araştırmacıların, öğrencilerin kullanımına açtık. Aydın'daki Sümerbank arşivini de bu şekilde geleceğe aktarmayı diliyoruz."
'SÜMERBANK TÜRK MİLLETİNE KİMKLİK VERDİ'
Aydın Vali Yardımcısı Mustafa Ayhan da, Sümerbank'ın Türk milletine kimlik verdiğini söyledi. Ayhan şöyle dedi:
"Sümerbank Türk ulusunu her anlamda giydirmiş bir müessese. Ama zamanla ekonomik politikalardaki tercih nedeniyle Sümerbank kalmadı. Nazilli'de biz bir şey yapmıyoruz. Aydın'da yaşayan herkesin kaynak yaratmada bir hedefinin olması gerekiyor. Sümerbank, ekonomik alandaki kurtuluş savaşımızın bir yapıtıdır. Bu serginin Nazilli Sümerbank fabrikasında açılması gerekiyor. Sümerbank ruhu ilk evine geri dönmeli."
Aydın Müze Müdürü Yılmaz Akkan da, 1930'larda Sümerbank'ın pamuk bez üretimiyle açıldığını, fabrikaların Türkiye'nin her köşesinde değişim yarattığını ifade etti. Sümerbank'ın sanayileşme hamlesinin temelini oluşturduğunu belirten Akkan, "Sümerbank'ın bir devlet girişimi olarak yerli malını kullandırmaya özendirici girişimleri her zaman hatırlanacaktır. Ülke ekonomisine yönelik kalkındırma politikaları ve Türk tekstil tarihi içindeki önemli konumu sahip çıkılması gereken önemli bir değer haline getirmiştir" diye konuştu.

 

 

DHA

Loading...