Sözcü Plus Giriş

BAKAN KILIÇ VE SÜMEYYE ERDOĞAN BAYRAKTAR AÇILIŞ YAPTI
Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) Türkiye’deki 15’inci temsilciliği olan Samsun İl Temsilciliği’nin açılış törenine katıldı.
KADEM'e, Büyükşehir Belediyes Meclisi tarafından geçen hafta 3 yıl bedelsiz olarak verilen Paşa Konağı'ndaki hizmet binasının açılışında Samsun Valisi İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, KADEM Başkanı Doç. Dr. Emine Sare Aydın Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, kentteki sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda kadın yer aldı. Törende konuşma yapan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, şöyle dedi:
"Biz şunu söyleyemiyoruz her konuda kadın ve erkek eşittir. Bunu söylemiyoruz. Ama şunu söylüyoruz. Kanun önünde haklar hususunda eşittir. Topluma katılım noktasında eşit haklara sahiptir. Fırsat eşitliğine sahiptir. Ama kadın ve erkek eşittir her konuda dilerek yola çıkanların kadının bedeni üzerinden kapitalizmin en vahşicesini yaşatırken tüm dünyaya hangi haktan bahsediyorlar. Tabii ki her insanın kendi hayatında nasıl yaşayacağını ve yönde yaşayacağını seçmesi konusunda hürriyeti vardır. Buna hiç kimsenin bir diyeceği yoktur. Ama şu da bir gerçektir ki vahşi kapitalizmin ortaya koymuş olduğu ve kadın ile ilgili çizmiş olduğu algı bizim nezdimizde doğru bir algı değildir. Çünkü kadın hiçbir zaman kapitalizmin bir parçası olarak kullanılacak bir varlık değildir. Yaratılmışların en şereflisi olan insan diyoruz ama insan iki cinsten oluşur kadın ve erkek. Belki yaradılışları farklıdır ama Rabbimiz kadınlara verdiği en önemli özellik annelik. Bunu söylediğimiz zaman bize diyorlar ki ‘Siz kadını sınırlandırıyorsunuz. Kadına bir sınır getiriyorsunuz. Sadece anne olma sadece ev gibi bir noktada olma’ Sizin sadece annelik olarak algıladığınız o sıfat var ya, o yükümlülük var ya erkeğe yabancı olan erkeğin bilmediği hissedemeyeceği o yabancı olduğu olgu var ya o bir insana verilebilecek en büyük şeref ve payedir."
ERDOĞAN: MESELE ÖNCE İNSAN MERKEZLİ
Törende konuşma yapan KADEM Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, kadın hakkının insan hakkı demek olduğuna inandıklarını söyledi. Sümeyme Erdoğan Bayraktar, "Mesele; önce insan merkezlidir. Kadın ve erkek birbirini bütünleyen iki farklı cinstir. Bu bağlamda toplumsal hayatın paylaşılması gerekir. Siyasetten akademiye sanattan iş dünyasına kadar her alanda ortak temsiliyet icap eder. Türkiye’de ortak temsiliyet alanı gittikçe genişlemekte. Elbette temel meselemiz nicelik değil nitelik olarak da kadının etki gücünü artırmaktır. Kadın duyarlılığını nezaketini bilgi ve kabiliyetlerini, sağduyusunu tüm alanlara yansıtabilmektir" diyerek sözlerine şöyle devam etti:
"Sivil toplum kuruluşları milletimizin yakın geçmişte yaşadığı 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde de önemli bir misyon icra etti. Her şeyden önce fert fert hepimiz yalnız olmadığımızı anladık. Referanslarımızın doğruluğunu birbirimiz üzerinden test etme şansı bulduk. Ne mutlu ki milletimiz demokrasi yolunda destansı bir yürüyüş gerçekleştirdi. Düşünün ki bir kadın tek başına ‘Kimseyi bekleyemem dedim dışarı çıktım. Çünkü vatan mücadelesi beklemez’ diyerek gece yarısı yola çıkmış tankın karşısına dikilmiştir. Safiye Bayat’ın bu örneğindeki gibi pek çok kadınımız canını hiçe sayarak ülkesine değerlerine ve bayrağına sahip çıkmıştır. Bu asil duruşa çok şey borçluyuz. Onu ve onun gibileri bu olgunluğa hazırlayan şey kuşkusuz milli düşünce olmuştur. On yıllardır bir takım güçler tarafından üzerine toprak atılmaya çalışılsa da ne mutlu ki milli düşence hala diridir canlıdır. Bu sayede milletimiz bu hain girişimin darbeden öte bir işgal girişimi olduğunu fark edebilmiş ve ona göre tavır alabilmiştir. 15 Temmuz tarihimize bir milletin ölümü öldürdüğü gün olarak geçmiştir. Ölümü öldüren millet artık hiçbir şeyden korkmaz."
Konuşmaların ardından dua edildi. Daha sonra KADEM Samsun İl Temsilciliği’nin açılış kurdelesi kesildi. Katılımcılar daha sonra KADEM İl Temsilciliği binasını gezdi. Açılışın yapıldığı tören alanına gelen 92 yaşındaki Azime Zıvalı, Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile konuşmak istedi. Bir süre koruma görevlilerin yönlendirmesi ile tören alanında bir sandalyede oturan yaşlı kadın, daha sonra Samsun Milletvekili Ak Partili Fuat Köktaş tarafından bulunduğu yerden alınarak Samsun Valisi İbrahim Şahin’in yanına oturtuldu. Burada konuşmaları dinleyen yaşlı kadın daha sonra Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın yanına giderek sohbet etti. Yaşlı kadın işitme güçlüğü yaşadığını belirterek işitme cihazı alınması için yardım istedi. Samsun Valisi İbnahim Şahin devreye girerek yaşlı kadına yardım sözü verdi.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more