Sözcü Plus Giriş

BARO: 10 AYDIR NEDEN İŞLEM YAPILMADI 
Diyarbakır merkez Sur İlçesi'nde operasyonların sürdüğü Şubat ve Mart aylarında teslim olan 32'si tutuklu 40 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, Diyarbakır Baro başkanı Tahir Elçi'nin vurulması ile ilgili sanık anlatımlarına Baro'dan yanıt geldi. Diyarbakır Barosu Genel Sekreteri Abdullah Cağer, "O dönemde burada yakalanan bir şahıs eğer varsa, 10 aydır bu şahıs ilişkin neden bize herhangi bir bilgi gelmedi ve neden bu dosyaya ilişkin herhangi bir işlem yapılmadı" dedi.
Diyarbakır Barosu tarafından Tahir Elçi'nin ölümünün ardından Adliye önünde her Cuma günü düzenlenen anma etkinliğinde, Elçi cinayetini işleyen kişinin PKK'lı Masum Gürkan olduğu yönünde çıkan haberlere ilişkin Baro Genel Sekreteri Abdullah Cağer konuştu. Cağer, Ekrem Ö. ile ilgili bir bilginin kendileriyle paylaşılmadığını ifade ederek, şunları söyledu:
"Tahir Elçi'nin öldürüldüğü yerdeki görüntüler defalarca izlendi. Yine bu kapsamda orada görgü tanığı olabilecek ne kadar kişi varsa, imkanlar dahilinde hepsine ulaşmaya çalışmışız. Bütün bu kapsamda hiç birisinin buna yönelik, kaçan şahısların ateşinden kaynaklı bir öldürme olasılığının olmadığını gördük. Nihayet soruşturma makamı tarafından askeri kriminalde bilirkişiler istenmiş, yerinde lazer ışınları ile birlikte ölçümler alınmış, kurşunun geleceği yön tespit edilmiş, bütün yapılan çalışmalar neticesinde dosya Adli Tıp Kurumu'na gönderilmiş. Adli Tıp Kurumu'na gönderilmeden bu heyetin gönderdiği raporu da biz soruşturma makamından almıştık ve detaylı incelemiştik. Burada kaçan iki şahsın silahından çıkan herhangi bir kurşunun başkana (Tahir Elçi) isabet etmediği, başkanın öldürülmesi olayından önce bunların ateş edemez hale geldiklerinde bile başkanın henüz yaşadığı bütün görüntülerde açık bir şekilde belirlenmiştir. O dönemde burada yakalanan bir şahıs eğer varsa, 10 aydır bu şahıs, bu şahsa ilişkin neden bize herhangi bir bilgi gelmedi ve neden bu dosyaya ilişkin herhangi bir işlem yapılmadı. Bütün bu hususlar sadece ve sadece başkanın öldürülmesine ilişkin olayı, cezasızlıkla mücadele kapsamındaki dosyalara onun dosyasını da eklemekten ibarettir. Ancak biz Diyarbakır Barosu olarak buna izin vermeyeceğiz ve başkanın dosyasının bu şekilde kalmasına izin vermeyeceğiz."
Anma etkinliği oturma eyleminin ardından son buldu.

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more