Sözcü Plus Giriş

Mersin Haberi: Suriyeli avcılardan 'vicdansız' avlanma yöntemi

Suriyeli avcılardan 'vicdansız' avlanma yöntemi

Güncellenme: 13:27, 31/10/2016
Suriyeli avcılardan 'vicdansız' avlanma yöntemi

MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde yaşayan 2 Suriyeli, evcil güvercinlerin gözlerini tutkal sürerek, kerkenez kuşlarının gözlerini de dikerek kurdukları tuzakla, şahin ve saka kuşu avlarken yakalandı.
İlçeye bağlı Sağlıklı Mahallesi kırsalında şahin avcılığı ihbarı alan Tarsus Avcılar Kulübü Başkanı, Fahri Av Müfettişi Tufan Dokucu ve Tarsus İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Suriye uyruklu 2 kişiyi suç üstü yakaladığında acımasızca uygulanan yöntem karşısında şaşkınlığa uğradı. Başkan Dokucu, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi. Fahri Av Müfettişi Tufan Dokucu, daha önce bu tip bir tuzakla avlanan avcı görmediğini belirterek, "Şahsım olarak ben bu kadar acımasız, vicdansızca bir düzenek görmedim, duymadım. Bu düzenekte kullanılan yöntem, evcil güvercinin gözleri tutkal sürülerek kapatılıyor. Kalın tellerle gövdesine tutturulan ve etrafına gelecek kuşun takılacağı bir düzenek bağlanılıyor. Aynı düzenekten doğangiller familyasından olan kerkenez kuşuna da yapılıyor. Fakat kerkenez kuşunda vicdanları sızlatacak bir şekilde göz kapağı dikimi yapıyorlar. Araziye aralarında 10-15 metre mesafe olacak şekilde konuşlandırıp beklemeye başlıyorlar" dedi.
Gözleri dikilen ve tutkalla yapıştırılan kuşlar tedavilerinin yapılması için Tarsus Hayvanat Bahçesi'ne teslim edildi. Suriyeli 2 kişiye de 10 bin lira dolayında idari para cezası verilirken, kuşlar tedavilerinin tamamlanmasının ardından yeniden doğaya bırakılacak.

DHA