Sözcü Plus Giriş

MUĞLA'nın Bodrum ilçesinde bu yıl ikincisi düzenlenen 'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' renkli görüntülere sahne oldu. Etkinlikle, Dünya Otomobilsiz Kentler Günü nedeniyle, sürdürülebilir ve aktif ulaşım konularında farkındalık yaratılmasının hedeflendiği bildirildi.
Önce kendileri süslenen ardından da bisikletlerini çiçek ve balonlarla süsleyen 100 kadar kadın İskele Meydanı'nda toplandı. Bisiklet tutkunu kadınlar, yakalarına 'Egzoz kokusuna karşı parfüm kokusu' yazılı kartlar taktı. Kadınlardan bazıları ise bisikletlerini süslemenin yanı sıra yüzlerine maske, saçlarına ise çiçek takarak etkinliğe katılarak ayrı bir renk kattı. Neyzen Tevfik Caddesi'nden tura başlayan kadınlar, "Arabadan in, bisiklete bin", "Gaz yok, duman yok, çok sağlıklı çok" sloganları atttı. Cafer Paşa, Turgutreis, Mehmet Uslu ve Cevat Şakir caddeleri güzergahını takip eden Süslü Kadınlar, tekrar başladıkları noktaya dönerek turu tamamladı. Uluslararası platformlarda da tanınan etkinlik yaklaşık bir saat sürdü.
Kadınlar adına açıklama yapan Burcu Gelegen, bisikletin sadece spor amaçlı kullanılmadığını aynı zamanda da ulaşım aracı olduğunu belirterek, "Bisiklet yaşamımızın bir parçası olabilir. Eğer uygun bisiklet politikası olursa, işe veya ulaşacağımız yere bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle, eteklerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Biz kadınlar korkmadan, çekinmeden yollarda olmalıyız. Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında yapılan 'Dünya Otomobilsiz Kentler Günü'ne vurgu yapmak için buradayız. Kadın korkmadan yollarda olmalı, kadın toplumun her alanında görünür olmalı. Yollar sadece motorlu taşıtlara ait değildir. Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz. Bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz" dedi. Süslü Kadınlar, daha sonra sessizce dağıldı.
 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more