İzmir Haberi: Tahir Elçi, İzmir'de anıldı

Tahir Elçi, İzmir'de anıldı

Tahir Elçi, İzmir'de anıldı

İZMİR, (DHA)İZMİR'in Konak İlçesi'nde toplanan İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlükçü Hukukçular Platformu ve İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi bir grup, Diyarbakır'da öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi'yi andı. Grup, yaptığı basın açıklamasından sonra dağıldı.
Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde bugün saat 18.30'da toplanan İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Özgürlükçü Hukukçular Platformu ve İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri üyesi yaklaşık 100 kişilik grup, Diyarbakır'da açıklama yaptığı sırada Baro Başkanı Tahir Elçi'yi öldürülmesinin 1'inci yıldönümünde andı. Ellerinde 'Tahir Elçi ölümsüzdür' ve 'Tahir Elçi sizi bekliyor' yazılı pankartlar taşıyan grup, sık sık 'Barışın elçisi Tahir Elçi' diye slogan attı. Grup adına basın açıklaması yapan Özgürlükçü Hukukçular Platformu üyesi Eylem Yıldız, şöyle dedi:
"Katıldığı bir televizyon programında 'PKK terör örgütü değildir' dediği için programın hemen sonrasında adeta sosyal lince maruz bırakılan, bu lincin yeterli görülmesi üzerine hakkında yakalama kararı çıkarılarak gözaltına alınan ve sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Tahir Elçi, serbest bırakılması sonrası birilerinin adeta 'Nerede kalmıştık' derecesine Diyarbakır'ın orta yerinde, Sur'daki çatışmalarda zarar gören tarihi dört ayaklı minarenin önünde açıklama yaparken vurularak öldürüldü. Ancak Elçi'yi öldürenlerin unuttukları ve hesap edemedikleri bir hususu belirtmeyi görev bilmekteyiz. Elçi hiçbir zaman yalnız değildi. Bizden biriydi. O geride binlerce elçi bıraktı. Adalet ve hakikat arayışımız bitmedi bitmeyecek."

DHA

Loading...