Sözcü Plus Giriş

GAZİANTEP Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Tarihi Kentler Birliği’nin 2’nci olağan kongresi 350 belediyecinin katılımı ile gerçekleştirildi.
Onat Kutlar Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya 81 ilden 100'ü belediye başkanı olmak üzere 350 kişi katıldı. Tarihi Kentler Birliği’nin Birlik Meclisi 2’inci Olağan Kongresi meclis toplantısında gündeme alınan 8 madde konuşuldu ve oy birliği ile kabul edildi.
Meclis gündem maddelerinin görüşülüp karara bağlanması ardından konuşan Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, şehirlerin bir kokusu ve kendine özgü bir kültürü barındırdığını vurgulayarak günümüzde yapılan modern yapıları eleştirdi. Yeni yapılan binaların en fazla 20-30 yıl sonra modasının geçtiğini ve eski cazibesini yitirdiğini anlatan Yerlikaya, geleceğe ışık tutacak yapıların günümüzde yapılmadığını kaydetti. Günümüzde yapılan binaların karakteri olmadığını ve birer legoya benzediğini belirten Yerlikaya, şöyle konuştu:
"Bizden önce gelen medeniyetler hanlar, hamamlar yaptı. Bizlerde yapıyoruz ama geçmiş nesillerin yaptığı yerlerle kıyaslandığı zaman 20-30 yıla varmadan tükenen, modası geçen, ilk gördüğümüz gibi içimizin ısınmadığı ortak kullanım alanları ürettik. Yıllar boyu bu böyle oldu. Karakteri yok lego gibi. Bizden sonraki nesillerin 300 yıl sonra 500 yıl sonra bin yıl sonra gelecek nesillere taşıyacak bir eserimiz var mı şu anda Öyle binalar yapmalıyız ki yaşlandıkça hürmet daha da artmalı."
Toplantıya ev sahipliği yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise katılımcılara şehirde kültürel mirası canlandırma adına yapılan çalışmaları anlattı. Şahin, kalkınmanın yerel yönetimlerde başladığını, yerel yöneticilerin daha çok çalışmaları gerektiğini vurguladı. Kentte yaşayan herkesin yaşamına dokunmak için büyük bir çaba harcadıklarını kaydeden Şahin, "Bütün arkadaşlarımızın katkısıyla bugün tarihin büyük bir kimlik ve hazine olduğu bilinci ile bu bilinç her gün yükselerek yolumuza devam ediyoruz. Yerel yöneticiler olarak işimizin ne kadar zor olduğunun farkındayız. Doğumdan ölüme herkesin yaşamına dokunmak, yüreğine dokunmak bizim en büyük görev alanımız" dedi.

 

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more